Zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Żeby przetrwać niekorzystny okres mrozów, lodu, zalegającego śniegu, ptaki stosują różną strategie np. przystosowały się do innego pokarmu, latem owady zimą nasiona, migrują w miejsca o cieplejszym klimacie. Ptaki wodne lokalnie gdy zamarzną stawy, jeziora migrują na rzeki ,gdzie przepływ wody utrudnia zamarzanie. W naszym regionie taką rzeką jest Pilica, która ma takie miejsca które nie zamarzają nawet przy minus 10 st.C.

Każdego roku pracownicy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych i ornitolodzy z regionu łódzkiego prowadzą monitoring Pilicy na odcinku Smardzewice –Przedbórz-Koniecpol.  Coroczne obserwacje pozwalają określić zróżnicowanie gatunkowe i ilościowe.  Tak też było w styczniu 2021 r, w naturalnej dolinie Pilicy dopisała zima, śniegu napadało do 10-15 cm. Rzeka częściowo była pokryta drobnym lodem, śnieg zakrył bagienka i rowy co utrudniało marszrutę i konieczność omijania tych miejsc. Do przejścia i skontrolowania było 18 odcinków po 5 km. każdy.

Na rzece odnotowano: łabędzie krzykliwe i nieme, krzyżówki, tracze nurogęsi, kokoszki wodne, zimorodki, kormorany, czaple, poza rzeką: sikory, dzwońce, czyże, szczygły, kruki, myszołowy, srokosze, dzięcioły, strzyżyki, kwiczoły, kosy, gile, kowaliki. (ZK)

Dodatkowo w dniu 31 stycznia 2021 wspólnie z Piotrkowskim Stowarzyszeniem Historyczno –Eksploracyjnym BUGAJ  odbył się spacer połączony z ptakoliczeniem wzdłuż rzeki Luciąży. (MS)