Gdy szarość zimy znika w mgnieniu oka, a kwiaty lekko zaciekawione wychodzą spod ziemi to nadchodzi czas rozkwitu. Wiosna za oknami mieszkańców Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich przypomina japońskie święto hanami. Hanami, czyli tradycja podziwiania kwiatów, w dosłownym tłumaczeniu „oglądanie kwiatów” rozpoczyna się wraz z zakwitaniem wiśni. Początek i trwanie hanami zależne jest od regionu Japonii. Polskie święto „oglądania kwiatów” przypada na miesiąc maj.


"Po złotej pogodzie
Majowej i bzowej
Powoli zapada
Zmierzch także majowy.
Obudził się wietrzyk
Łagodny i miękki
I brzozom podnosi
Zielone sukienki.
Przycicha swawolnie,
Na trawę się kładzie
I czeka na księżyc
Zaplątany w sadzie."

                                          Staff Leopold "Maj"

W wiosennym sadzie drzewa pokrywają się kwiatami. Trawa pod drzewami staje się jasnozielona. Ptaki głośno śpiewając zaznaczają swoją obecność i powoli zabudowują korony drzew gniazdami. Jeże i inne drobne ssaki poszukują pokarmu wśród zalegających jeszcze na ziemi liści. To wszystko dzieje się jakby w przyspieszonym tempie. Wybucha, eksploduje, porywa nas rozkwit, niedługo zaniknie i przybierze barwy lata.


W ludzkim rozumieniu rośliny są tłem naszego życia. Ozdobą lub pokarmem. Nie myśli się o nich jak o bogatym świecie niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością do przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na Ziemi jakikolwiek ssak.” - Urszula Zajączkowska


Dla drzew i krzewów wiosna to czas wytężonej pracy, budzą się z zimowego letargu, aby się rozmnożyć. Dla nas piękne i urokliwe okrywanie się kwiatami, dla roślin jest okresem rozwoju nowych pokoleń. Kwiaty pełnią kluczową rolę w rozmnażaniu się roślin. W wyniku zapylenia (wspomaganego często przez owady) dochodzi do zapłodnienia i rozwoju owoców, w których znajdują się nasiona. Kwiaty i całe kwiatostany wykorzystujemy na różne sposoby. Niektóre służą jako źródło lekarstw, inne mają znaczenie kulinarne, ale przede wszystkim widok i zapach kwiatów znaczącą oddziałują na nasze zmysły. Powinniśmy pamiętać, że cały wiosenny czar jest dziełem natury.


Dla nas wiosna oznacza rozpoczęcie prac w sadach i ogrodach. Zabiegi pielęgnacyjne nie powinny ograniczać się tylko do cięcia drzew, należy zadbać również o odpowiedni dostęp roślin do wody i składników odżywczych, które są im wiosną niezbędne. Zadbajmy o podlewanie, nawożenie i ściółkowanie. Zwrócimy szczególną uwagę na rozwój naszych roślin, pamiętajmy, że są odrębnymi organizmami, które także chcą zakwitać co roku.


Zwiedzającym Park Krajobrazowy polecamy szczególnie regiony Łodzi (Modrzew), Plichtowa i Lipki, w których rozkwitają stare i piękne sady owocowe, w których wciąż rządzi przyroda.

Tekst i zdjęcia: Sebastian Piskorski