Wiosną w pobliżu ludzkich siedzib rozkwitają różne żółte kwiaty. Wśród nich jest wiele gatunków roślin, które postrzegane są przez ludzi jako tak zwane „mlecze”. Nasze trawniki, łąki i pola przybierają żółty kolor nie tylko z powodu tego jednego kwiatu, przeciwnie ich różnorodność może zachwycać.

Mlecz polny (Sonchus arvensis) jest często spotykanym gatunkiem rośliny, która kwitnie od czerwca do października. Mlecze rosną przede wszystkim na łąkach i w zaroślach, charakteryzuje zbiorowisko roślinne chwastów upraw okopowych i ogrodowych. Sprawcą ogromnego zamieszania wśród żółtych kwiatów jest jednak mniszek pospolity (Taraxacum officinale). Ma on bardzo podobny pokrój do mlecza polnego. Mniszek różni się od mlecza kwiatostanami, które pojawiają się pojedynczo na szczycie jednej, bezlistnej łodygi, a u mlecza kwiatostany znajdują się na szczytach bocznych łodyg, które odchodzą od głównej łodygi. Mniszek jest pospolitszy od mlecza i zaczyna kwitnąć już od kwietnia, zasiedla siedliska mocno przekształcone przez człowieka, takie jak: przydroża, ogrody, nieużytki oraz siedliska mniej zmienione przez ludzi, takie jak: łąki i świetliste lasy.


Innymi bardzo podobnymi do mniszka i mlecza kwiatami są jastrzębce. Występujący na terenie całego kraju jastrzębiec kosmaczek (Hieracium pilosella) zwany inaczej niedośpiałkiem kwitnie od maja do października. Rośnie na piaszczystych i suchych stanowiskach, np. na murawach.


Rośliną równie często błędnie nazywaną mleczem jest podbiał pospolity (Tussilago farfara). Jego kwiatostany wzniesione na pojedynczej łodydze pojawiają się przed pojawieniem się liści. Rozpoczyna kwitnienie wczesną wiosną (marzec), a kończy najpóźniej w maju. Preferuje gliniaste gleby i rośnie przede wszystkim w miejscach kamienistych, na skarpach przydrożnych, na osuwiskach i żwirowiskach.


Wśród różnych żółtych kwiatów naszym najbliższym towarzyszem jest mniszek pospolity, to jego piękne kwiatostany ozdabiają nasze miasta na przydrożach, w parkach i ogrodach. Gdy jego kwiaty przekwitają, to wówczas powstają charakterystyczne owoce, które zebrane w puszystej kuli nazywamy dmuchawcami.


Podczas odkrywania tej różnorodnej grupy roślin życzymy, aby w Państwa uszach rozbrzmiewały słowa znanej, pogodnej piosenki „Dmuchawce, latawce, wiatr”…

Tekst: Sebastian Piskorski