Projekt „Turystyczne Niedziele w Województwie Łódzkim” to cykl promocyjnych przejazdów pociągami i innymi przyjaznymi środowisku środkami transportu do miejsc ciekawych przyrodniczo w regionie.

W niedzielę 08.08.2021 r. pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej dowiózł turystów podróżujących w ramach projektu „Turystyczne Niedziele w Województwie Łódzkim” na stację Skierniewice Rawka. Stamtąd wycieczkowicze ruszyli na trasę po Bolimowskim Parku Krajobrazowym pod opieką przewodników z Towarzystwa Przyjaciół Łodzi oraz pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziału Terenowego BPK. W wydarzeniu uczestniczyło około 40 osób.

Podczas wędrówki grupa rajdowa wysłuchała krótkich prelekcji o wartościach przyrodniczych Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w następujących miejscach:

- Rezerwat „Ruda Chlebacz”;

- Rezerwat „Rawka”.

Trasa przebiegała także przez Szlak I Wojny Światowej.

Po zapoznaniu się z ekologicznymi zagadnieniami i historią BPK uczestnicy projektu mieli okazję sprawdzić zdobytą wiedzę w konkursie turystycznym. Nagrodzonych zostało 5 osób.

Każdy z uczestników otrzymał materiały wydawnicze Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego: mapę przyrodniczo-turystyczną BPK, broszurę o szlakach rowerowych BPK, broszurę o nietoperzach BPK i dla najmłodszych mapa „Zwierzęta BPK”.

Projekt został dofinansowany ze środków samorządu Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spaceru w Bolimowskim Parku Krajobrazowym!

Opracowała: Jagoda Kowalska – pracownik ZPKWŁ, Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego