Pierwszy dzień lata ma dwie daty - początek lata astronomiczny i kalendarzowy. Lato astronomiczne związane jest z przesileniem letnim, które rozpoczyna się pomiędzy 21 a 22 czerwca, a latach przestępnych 20-21 czerwca. Astronomiczne lato 2022 zacznie się 21 czerwca. Kalendarzowe lato 2022 zaczyna się zawsze 22 czerwca. Data nie zależy od położenia Słońca względem Ziemi.

 Obraz55

Lato meteorologiczne zaczyna się 1 czerwca, a klimatyczne to okres w ciągu roku, kiedy średnie temperatury powietrza w ciągu doby przekraczają 15 stopni Celsjusza.

   Najdłuższy dzień w roku 2022 pokrywa się z pierwszym dniem lata astronomicznego, czyli 21 czerwca. Najkrótsza noc w roku rozpoczyna okres, kiedy dni stają się stopniowo coraz krótsze, a noce coraz dłuższe. To Sobótka. W tradycji słowiańskiej było to święto wody i ognia, ale również święto miłości, płodności, Słońca i Księżyca. Zwyczaje i obrzędy kultywowane w Noc Kupalną miały na celu zapewnienie zdrowia i urodzaju. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku palono ogniska wokół których tańczono przy wtórze muzyki. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi urokami i chorobami.

Świętowanie początku lata skończy się z kolei 23 czerwca, gdy przypada Noc Świętojańska. Obchodzona jest w wigilię świętego Jana Chrzciciela i jest katolicką wersją pogańskiej Nocy Kupały.

Opr.i Zdj. DWB