1 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ptaków, (ang. International Bird Day). Święto obchodzone jest corocznie od 1906 roku, a ustanowione zostało podczas ratyfikacji Konwencji o Ochronie Ptaków Pożytecznych dla Rolnictwa (1902 r.). Obchody tego dnia koordynuje BirdLife International – ogólnoświatowa federacja organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną ptaków, której partnerem w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

bird

Międzynarodowy Dzień Ptaków ma nam uświadamiać ich rolę i znaczenie w przyrodzie oraz potrzebę ochrony zagrożonych gatunków. Według naukowców, na Ziemi żyje ok. 50 miliardów ptaków. Szacuje się, że to ponad 10 tys. gatunków, z czego w Polsce można spotkać w stanie dzikim aż 421. Niestety według ornitologów z BirdLife International rośnie liczba krytycznie zagrożonych wyginięciem ptaków w skali globalnej. Na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych liczba gatunków ptaków, które mogą wyginąć dochodzi już do 200. W 2020 roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków opublikowało nową edycję Czerwonej listy ptaków Polski. Wyniki czerwonych list są jednym z głównych elementów budowania strategii ochrony gatunków rzadkich i zagrożonych – zarówno globalnie, jak i na poziomie regionalnym. Wyniki aktualnej edycji Czerwonej listy ptaków Polski nie napawają optymizmem. W ciągu ostatnich 200 lat w Polsce wymarło 16 gatunków ptaków, a liczba ta niemal podwoiła się od czasu wydania poprzedniej czerwonej listy. Kolejnych 47 gatunków zagrożonych jest wymarciem – o 30% więcej niż dwie dekady temu. Aż 12 spośród nich zakwalifikowano jako krytycznie zagrożone.

Celem święta jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom na całym świecie oraz zachęcenie do pomocy w ochronie tych zwierząt i ich siedlisk.

Największym zagrożeniem jest ubożenie i utrata siedlisk przyrodniczych, spowodowana działalnością człowieka, ale też zanieczyszczenia środowiska (np. stosowanie pestycydów), niszczenie miejsc lęgowych oraz zmiany klimatyczne, zmniejszanie się bazy żerowej wskutek intensyfikacji rolnictwa czy nadmiernego budownictwa.

Dobrym sposobem na uczczenie Międzynarodowego Dnia Ptaków jest pogłębienie świadomości na temat ich znaczenia w przyrodzie, obserwacja, poznanie ich zachowań i zwyczajów, powieszenie budki lęgowej lub karmnika, zasadzenie owocowych krzewów i drzew, dokarmianie zimą. Warto zatrzymać się i posłuchać ich śpiewu, bez nich wiosna byłaby po prostu smutna.

Opr. DWB

Zdj. DS