Tegoroczna zima zaskoczyła wszystkich licznymi opadami śniegu. Pokrywa śnieżna przykryła wszelkie śmieci na długie miesiące. Gdy temperatura zaczęła rosnąć, śniegi stopniały, wyłonił się szokujący obraz - wszechobecne śmieci na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Po tej zimie ujawniono szczególnie dużo śmieci, w porównaniu do lat ubiegłych.W czasach pandemii koronawirusa oraz lockdownu społeczeństwo coraz częściej zaczęło wychodzić z domu do lasu na spacer lub uprawiać sport. Zapewne na skutek liczniejszej ilości ludzi w lesie, aż roi się od pozostawionych nieczystości szpecących krajobraz, np. butelek plastikowych i szklanych, papierków, opon, worków ze śmieciami.

Śmieci w lesie to ogromny problem. Ich usuwanie i zbieranie to walka z wiatrakami. Mimo nowelizacji ustawy o czystości i porządku w gminach (2020 r.), nadal wzdłuż dróg gminnych, po zimie, widać wiele odpadów.

Stowarzyszenie Poszukiwacze Historii „Wspólna Pamięć” ze Strzybogi wraz z mieszkańcami pobliskich wsi oraz druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciannie wychodzą z inicjatywą sprzątania doliny rzeki Rawki między Suliszewem a Kamionem.

Dzięki takim działaniom podnoszona jest świadomość ekologiczna społeczeństwa. Zachęcamy, aby aktywnie spędzić czas. Dzięki posprzątaniu fragmentu Puszczy Bolimowskiej, można pozytywnie wpłynąć na otoczenie, w którym przebywamy.

 
Śmieci na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego - wiosna 2021

śmieci 1

śmieci2

śmieci3 Fot. J. Sadzewicz

Opracowała: Jagoda Kowalska – pracownik ZPKWŁ, OT BPK, maj 2021