26 lipca 2018 roku w gospodarstwie agroturystycznym Esterka odbyły się dzienne terenowe warsztaty entomologiczne. W wydarzeniu wzięły udział 23 osoby, zarówno dzieci jak i dorośli.

Spotkanie rozpoczęło się od oglądania spreparowanych owadów w gablotach i pod mikroskopem. Uczestnicy przyglądali się z zaciekawieniem budowie owadów, porównywali gatunki z Polski i ze świata, podziwiali różnorodność ich wielkości, kształtów i barw.
Po pokazie i pogadance wyruszyliśmy na łąkę kwietną w poszukiwaniu żywych okazów. Wyposażeni byliśmy w siatki entomologiczne, pojemniki do łapania owadów oraz przewodniki do ich oznaczania. Okazało się, że złapanie motyla nie jest taką łatwą sztuką! Nie obyło się bez biegania, podskoków, śmiechu i zmieniania strategii skradania się i odłowów. Najsprawniejsi mali „łowcy” złapali nawet kilkanaście motyli w siatkę. Schwytane motyle przekładane były delikatnie  w pojemniki na owady, w których to można było się im przyjrzeć z bliska i spróbować określić gatunek. Chwilę potem motyle były wypuszczane na wolność.

Udało nam się oznaczyć następujące gatunki motyli:

 1. Listkowiec cytrynek
 2. Modraszek ikar
 3. Dostojka malinowiec
 4. Bielinek bytomkowiec
 5. Czerwończyk dukacik
 6. Dostojka latonia
 7. Przestrojnik trawnik
 8. Przestrojnik likaon
 9. Karłątek klinek
 10. Czerwończyk uroczek
 11. Rusałka admirał
 12. Poproch pylinkowiak

Na zakończenie warsztatów odbył się konkurs wiedzy przyrodniczej, w którym nagrodami były drewniane linijki z motylami oraz koszulki z modraszkiem telejusem – rzadkim i chronionym gatunkiem motyla Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Warsztaty dotowane były ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Oprac. K. Nowak