Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii zapraszają 23 marca 2019 roku na „Noc sów” w Nieborowie, podczas której pasjonaci przyrody będą mieli okazję by zgłębić swoją wiedzę o tych tajemniczych i fascynujących ptakach.

Czym jest noc Sów?

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne prowadzone i koordynowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie od 2013 roku. Cieszy cię coraz większą popularnością - w 2018 roku zgromadziła ponad 12 tysięcy uczestników w 250 miejscach w Polsce. Odbywa się każdego roku w marcu – miesiącu, w którym wiele polskich sów jest bardzo aktywna głosowo z uwagi na rozpoczynający się okres godowy. Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy o sowach, ich biologii, gatunkach, metodach badań i ochrony, czy roli w kulturze.

Co, gdzie i kiedy?

Noc sów odbędzie się 23 marca 2019 roku w Muzeum w Nieborowie i Arkadii (Al. Lipowa 35, 99-416 Nieborów). Rozpocznie się o godzinie 20:00 w sali edukacyjnej Muzeum (po wejściu główną bramą na teren pałacu - budynek po lewej stronie).

Noc sów składać się będzie z 2 części – prelekcji w sali edukacyjnej oraz spaceru w terenie, podczas którego będziemy próbować nasłuchiwać, a przy odrobinie szczęścia i obserwować sowy. Wydarzenie potrwa około 2,5-3 h – w zależności od pogody.

Założenia programowe:

  • prelekcja na temat sów – ich budowy, wyglądu, cech charakterystycznych, zamieszkiwanych środowisk, zwyczajów, technik polowania,
  • pogadanka na temat sów w kulturze,
  • nauka rozpoznawania poszczególnych gatunków sów,
  • odtwarzanie nagrań z odgłosami sów i nauka rozpoznawania sów po głosach,
  • omówienie aktywnych metod ochrony sów,
  • nasłuchiwania i obserwacje sów w terenie.

Przewodnik: Kinga Nowak – pracownik OT BPK.

Merytorycznie wspierać nas będą także ornitolodzy: Krzysztof Janus i Mirosław Nowicki.

Jak się zapisać?

Zapisy ruszają 14 lutego 2019r. od godziny 17:00 na stronie http://nocsow.pl/

Na zamieszczonej tam mapie ukażą się wszystkie zgłoszone przez przewodników „Noce sów” w Polsce. Znajdź interesujący Cię region (np. Nieborów w Bolimowskim Parku Krajobrazowym) i zapisz się na wydarzenie postępując zgodnie ze wskazówkami na stronie.

UWAGA! Ilość miejsc jest ograniczona!

Wstęp na teren Muzeum w Nieborowie dla zapisanych uczestników jest darmowy.

W wydarzeniu mogą brać udział dorośli i dzieci.

Jeżeli nie zdążyłeś się zapisać z powodu braku miejsc – poszukaj na powyższej stronie internetowej innych „nocy sów” w okolicy – może jest jeszcze możliwość zapisu.

Co warto zabrać?

Wygodne obuwie terenowe, dostosowaną do warunków pogodowych odzież oraz latarkę czołową lub ręczną – w terenie będziemy poruszać się po ciemku!
UWAGA! Podczas spaceru trzeba zachować ciszę by nie płoszyć ptaków!

Osoba do kontaktu: Kinga Nowak - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego

kom. 512 650 032, biuro - 46 833 37 77

 noc sow plakat

Oprac. K. Nowak