Drzewa są po prostu piękne, potrzebują tak niewiele, bo słońca, deszczu… od nas szacunku. - Łukasz Borowicz


Pomnik przyrody to twór przyrody ożywionej lub nieożywionej podlegający ochronie. Drzewa, które zostają ustanowione pomnikami przyrody muszą wyróżniać się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpalerach, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe.


W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich obecnie mamy zarejestrowanych około 55 pomników przyrody, w tym dwa pomniki zbiorowe (lipy w Niesułkowie i aleja klonów srebrzystych w Łagiewnikach). Do najokazalszych pomnikowych drzew na terenie Parku należy między innymi dąb szypułkowy „Jarosław” w Byszewach o obwodzie 610 cm oraz lipa drobnolistna w Poćwiardówce o obwodzie 503 cm. W kwietniu 2020 roku ustanowiono pomnikiem przyrody daglezję zieloną (Pseudotsuga menziezii) rosnącą na terenie siedziby Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich o obwodzie 294 cm i wysokości 32 m.

W trakcie naszej pracy staramy się wypatrywać drzew, które zasługują na szczególna ochronę. Na taką ochronę zasługują drzewa wiekowe, o dużym obwodzie, których liście w koronach produkują w ciągu roku tlen dla 10 osób. Gatunek drzewa nie ma znaczenia dla ustanowienia go pomnikiem przyrody, gdy drzewo jest dojrzałe i przetrwało wiele setek lat. Nawet brzozy ze względu na swoją "krótkowieczność", które osiągają znaczne rozmiary mogą stanowić niezwykle ważny element przyrody i krajobrazu.