W minioną niedzielę 24 lutego 2019r. w miejscowości Dobra w gminie Stryków już po raz kolejny odbyły się uroczyste obchody 156 rocznicy Bitwy pod Dobrą.

W uroczystości wzięli udział m.in poseł na Sejm RP Marek Matuszewski, przedstawiciele posła na Sejm RP Pawła Bejdy, przedstawiciel Zarządu Województwa Łódzkiego, Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, przedstawiciele samorządów lokalnych: burmistrz Miasta i Gminy Stryków - pan Witold Kosmowski, przedstawiciel prezydent Miasta Łodzi - Hanny Zdanowskiej, licznie zebrani samorządowcy gminni, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, instytucji historycznych, reprezentacje szkół gminnych, dzieci i młodzież szkolna. Nie zabrakło także pracowników ZPKWŁ OT Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Bitwa pod Dobrą była tylko jedną z potyczek Powstania Styczniowego w Polsce. 24 lutego 1863 r. doszło do bitwy oddziału dowodzonego przez Józefa Dworzaczka z rosyjską kolumną sztabskapitana Nawrockiego-Opozińskiego. Oddział powstańczy (210 kosynierów, 60 strzelców i 30 kawalerzystów) poniósł klęskę. Poległo blisko 63 powstańców (inne źródła podają około 70 powstańców). Wśród poległych były cztery kobiety, m.in.: Maria Piotrowiczowa, nauczycielka, która samotnie z kosą w ręku stanęła naprzeciw oddziałowi rosyjskiemu i poświęciła swoje życie w walce. Kolejne bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na obszarze Parku rozegrały się we wrześniu 1863 r. pod Wolą Cyrusową, pod Skoszewami, na grobli pod Dobieszkowem oraz pod Byszewami.

Więcej zdjęć dotyczących uroczystości znajdą Państwo tutaj i tutaj.

Materiał TVP 3 Łódź