Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

22 stycznia 2020 r. minęła 157 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Przy tej okazji warto wspomnieć wydarzenia związane z Powstaniem Styczniowym, które przebiegały na terenie obecnego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich (PKWŁ) w 1863 r.

W dniu 20.11.2019 r. w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Strykowie pod patronatem Burmistrza Strykowa odbyła się „V Gminna Olimpiada Wiedzy Ekologiczno- Przyrodniczej Stryków 2019”.

To już trzecia edycja jesiennego konkursu, organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Terenowy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, kierowanego do uczniów klas 1-3. W konkursie wzięło udział 5 szkół podstawowych z terenu Parku. W tym roku motywem przewodnim były ptaki. W otrzymanych pracach wykorzystane zostały różne techniki plastyczne: malowanie farbą, kredkami, wyklejanki z papieru, plasteliny, elementów przyrody (liści, patyczków, nasion itp.). Ptasie motywy prezentowane były w rozmaitych koncepcjach, co bardzo cieszy, ponieważ oznacza to, że cel konkursu został spełniony.

Pracownicy OT PKWŁ dnia 15.10.2019 r. wraz z grupą uczniów Szkoły Podstawowej Nr 61 im. świętego Franciszka z Asyżu w Łodzi przymocowali tabliczkę do niedawno ustanowionego pomnika przyrody. Drzewo zostało objęte ochroną pomnikową na podstawie Uchwały Nr VI/190/2019 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody.

10 października jak co roku w Polsce obchodzimy „Święto Drzewa”. Jest to okazja by przypomnieć społeczeństwu, jak ważną rolę odgrywają drzewa w naszym otoczeniu, bo przecież to one zapewniają nam czyste powietrze, chronią przed słońcem w upalne dni, dają owoce, drewno oraz zwiększają walory estetyczne.

5 października 2019 r. w siedzibie OT PKWŁ odbyło się szkolenie sadownicze, motywem przewodnim bieżącego roku było jabłko i jabłonie.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pn. "Barwy jesieni na Wzniesieniach" dedykowanym dla uczniów klas I - III szkół podstawowych z terenu Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

W niedzielę 29 września 2019 roku Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Katedra Algologii i Mykologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, Sekcja Mykologiczno-Algologiczna Studenckiego Koła Naukowego Biologów UŁ, Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk, Fundacja „Biodiversitatis” oraz Polskie Towarzystwo Mykologiczne zorganizowały otwarte dla wszystkich wydarzenie pn. „Grzyby – ukryte piękno mikroorganizmów”.

27 września, jak co roku, w niezwykle piękny, słoneczny i ciepły jak na tę porę roku przystało dzień, pracownicy OT Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich uczestniczyli w pikniku służb mundurowych „Za mundurem panny sznurem” organizowanym przez OSP Konstantynów Łódzki.

Już w najbliższą sobotę 5 października 2019 r. zapraszamy do siedziby Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich na bezpłatne szkolenie sadownicze pn. "Pielęgnowanie i ochrona tradycyjnych sadów przydomowych".

Początek szkolenia 10:00, zakończenie ok 15:00.

Miejsce: siedziba OT PKWŁ - ul. Wycieczkowa 86 w Łodzi (możliwy dojazd docelowy do posesji ulicą Wycieczkową, nie ma konieczności pozostawiania samochodów na parkingu przed Lasem Łagiewnickim). Dla osób dojeżdżających komunikacją miejską - należy wysiąść na przystanku Wycieczkowa Sanatorium.

Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką sadów ze starymi odmianami drzew owocowych. Dla uczestników przygotowany będzie pakiet materiałów szkoleniowych.

Szkolenie poprowadzi pan Ryszard Rawski - pomolog specjalizujący się w starych odmianach jabłoni, na co dzień pracujący w PAN - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Na uczestników szkolenia czekać będzie porządna dawka wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Serdecznie zachęcamy do dzielenia się zbiorami z własnych sadów - spróbujemy je na miejscu oznaczyć.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button