Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W sobotę, 5 kwietnia 2025 r., o godz. 10:00 w gmachu Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego odbyły się eliminacje etapu okręgowego jubileuszowej, XL edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

Do testu pisemnego przystąpiło 43 uczniów (spośród zgłoszonych 46), reprezentujących łącznie 21 szkół ponadpodstawowych – 38 uczestników pochodziło z województwa łódzkiego, a 5 z miasta Łodzi. Uczniowie mieli 60 minut na rozwiązanie testu pisemnego, który przebiegł sprawnie i bez konieczności przedłużania.

Zadanie polega na zbudowaniu około 250 metrowej bariery herpetologicznej po obu brzegach doliny rzeki Łagiewniczanki w Łodzi przy ul. Wycieczkowej. Drogą tą wędrują płazy, przede wszystkim ropucha szara i żaba trawna w kierunku zachodnim do zbiorników wodnych zbudowanych na rzece Łagiewniczance w związku z okresem godowym tych płazów.

Co roku pod kołami aut ginie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tych płazów, które nie zdążyły pokonać drogi do zbiorników wodnych. W roku 2024 r. pracownicy Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich naliczyli ponad 100 rozjechanych osobników, zarówno samców jak i samic.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego informuje o zakończeniu konsultacji społecznych projektu uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Projekt uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich (zwany dalej: uchwałą) udostępniono do konsultacji w dniach od 5 marca 2025 roku do 25 marca 2025 r. W tym terminie nie wpłynęły żadne uwagi. Informacja oraz załączniki są zamieszczone na stronie.

Szkoła Podstawowa im. Wł. Jagiełły jest jedną z tzw. „parkowych szkół”. Mieści się w samym sercu Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, więc tym bardziej było nam miło uczestniczyć w oficjalnej uroczystości tej placówki, która zakończyła, jak się okazuje nie pierwszy etap rozbudowy budynku szkolnego. W ostatnich latach liczba dzieci uczęszczających do szkoły podwoiła się – obecnie jest ich ponad 500 i niezbędne były nowe pomieszczenia. Wyremontowana część budynku zyskała nowe sale z pięknymi ilustracjami ze świata przyrody – namalowanymi drzewami, zwierzętami leśnymi, a to wszystko zostało zamieszczone na ścianach pracowni oraz na korytarzu. Wystrój nawiązuje do tematów świata przyrodniczego, stwarzając inspirującą przestrzeń do zajęć o tej tematyce. Wykorzystano naturalne elementy drewna na korytarzach i strefach relaksu w postaci: map świata, Polski, alfabetu, liczb. Użyte detale sprawiają, że od pierwszego kroku (i progu) powstaje wrażenie estetycznej przestrzeni sprzyjającej nauce, zabawie i nawiązywaniu relacji między dziećmi.

Katedra Badania Bioróżnorodności Biologicznej, Dydaktyki, Bioedukacji z Łódzką Grupą Lokalną Ogólnopolskiego Towarzystwa Ptaków na Wydziale Biologii Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowały 22 marca br. XXIX Zjazd Ornitologów Ziemi Łódzkiej. Jest to coroczne spotkanie będące podsumowaniem obserwacji ornitologicznych w regionie łódzkim. Spotkanie jak zwykle zgromadziło wielu obserwatorów ptaków zarówno amatorsko, jak i naukowo zajmujących się awifauną. Wśród prelegentów wystąpił również pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, z Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego – Kinga Nowak, badająca populację pliszki górskiej m.in. na rzece Rawce.

Z wielką radością, ogłaszamy, że I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach w składzie: Anna Chachuła, Martyna Skutecka, Karol Sulejewski. To już drugi rok z rzędu, gdy drużyna pod opieką merytoryczną p. Marioli Gorzkiej awansowała do kolejnego etapu wojewódzkiego! SERDECZNIE GTAUTULUJEMY! Co więcej, najwyższą liczbę punktów ze wszystkich uczniów, którzy przystąpili do etapu parkowego, również zdobyła uczennica ze zwycięskiej drużyny - Martyna Skutecka!

Niby zwykły dzień i zwyczajne obowiązki terenowe, a tu tyle niespodzianek. Najpierw „zaskoczyła” nas pierwsza w tym roku ropucha szara. Zmierzała w kierunku Młynówki, w rezerwacie „Struga Dobieszkowska”. Wczesna wiosna to dla płazów intensywny okres godów, kiedy zmierzają do pobliskich zbiorników wodnych by złożyć skrzek. To znak, że wiosna już się zaczęła.

Zbliżająca się ku końcowi zima to dobry moment aby przygotować budki dla ptaków na nadchodzący sezon lęgowy. Czyszczenie budek jest nieodzownym elementem przygotowania do wiosny, ważnym nie tylko z uwagi na konieczność zrobienie miejsca na nowe lęgi, ale także pozbycia się wszelkich pasożytów bytujących w zeszłorocznych gniazdach.

W atmosferze Międzynarodowego Dnia Kobiet dnia kobiet odbyła się kolejna 63. edycja najdłużej organizowanego w województwie łódzkim rajdu turystycznego PTTK Łódź pn. „Rajd Dobra”. Pierwsze rajdy miały charakter dwudniowej wycieczki z biwakowaniem pod namiotami i odbywały się latem. W kolejnych latach datę rajdu przesunięto na koniec lutego, aby upamiętnić jedną z ważniejszych walk stoczonych w okolicach Łodzi 24 lutego 1863 r.,

W tym roku w trakcie Międzynarodowego Dnia Kobiet poprzez udział w rajdzie chcemy złożyć hołd wszystkim kobietom - wojowniczkom Powstania Styczniowego, które oddały życie, walcząc o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Powstanie Styczniowe było największym zrywem narodowowyzwoleńczym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Na Powstanie Styczniowe złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek których wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów, w tym Romualda Traugutta, w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie z uwzględnieniem pamięci i tradycji lokalnej wpisanej w historię narodową.