Upalny Rajd odkrywców już za nami

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

9 czerwca ruszył pierwszy Rajd Odkrywców organizowany przez Urząd Gminy Nowosolna i Oddział Terenowy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Celem spaceru było poznanie otaczającej nas przyrody w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Piękna trasa, zróżnicowana przyrodniczo, uraozmaicona pod względem wysokości terenu, miała długość od 4 do 6 kilometrów.

Uczestnicy rajdu (ponad 120 osób) poznali tajemnice królestwa grzybów, którego przedstawiciele żyją wśród nas. Między innymi dowiedzieli się o grzybie - owadomorku muszym, który atakuje i steruje organizmami much, zmusza je do wspinania się na wysokie źdźbła traw, aby się rozprzestrzenić. Innymi ciekawymi gatunkami, o których można było posłuchać na rajdzie, były grzyby wodne i grzyby polujące na robaki obłe.

Wśród urokliwego polnego krajobrazu rozmawialiśmy o roślinach inwazyjnych i ich spustoszeniu w naszej rodzimej przyrodzie, wzdłuż trasy rajdu rosły takie gatunki inwazyjne, jak: niecierpek drobnokwiatowy, robinia akacjowa, nawłoć kanadyjska i rdestowiec ostrokończysty. Siedliska antropogeniczne (stworzone przez człowieka) w przyrodzie są dobrym miejscem rozwoju tych roślin. Nie brakowało informacji o najwiekszym europejskim gryzoniu - bobrze europejskim. Bobry i ich budowle spełniają bardzo ważne funkcje w środowisku naturalnym, nie można więc zapominać o pożytku dla człowieka i przyrody.

Na zmęczonych rajdowiczów na terenie Gminno Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie czekały warsztaty tworzenia ekotoreb, cieszące się ogromnym zainteresowaniem, zimna lemioniada ziołowa czy warsztat robienia eko-pocztówki z rajdu!

Najbardziej emocjonującym punktem rajdu był konkurs z wiedzy o Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, na terenie którego wędrowaliśmy i z wiedzy o organizmach żyjących wśród nas, oczywiście połączony z losowaniem nagród. Nie brakowało ogniska z kiełbaskami, wspólnych rozmow i pytań o kolejny rajd.

Dziekujemy za liczny udział i do zobaczenia na kolejnym rajdzie!

Tekst: S. Piskorski

 

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button