Oznaczyliśmy pomnikowego buka

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Pracownicy OT PKWŁ dnia 15.10.2019 r. wraz z grupą uczniów Szkoły Podstawowej Nr 61 im. świętego Franciszka z Asyżu w Łodzi przymocowali tabliczkę do niedawno ustanowionego pomnika przyrody. Drzewo zostało objęte ochroną pomnikową na podstawie Uchwały Nr VI/190/2019 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody.


Buk, o którym jest mowa rośnie na terenie szkoły, przy ul. Okólnej 183 w Łodzi. Jest okazałym drzewem z piękną koroną, o obwodzie pnia przekraczającym 4 m. Drzewo, choć nie ma swojej oficjalnej nazwy, w środowisku szkolnym nazywane jest „Janem”. Pomnikowy „Janek” zawdzięcza swoje imię dawnym, uhonorowanym pracownikom szkoły.
Przed akcją mocowania tabliczki, pracownicy OT PKWŁ udali się wraz z dziećmi z klas 1-2 na spacer po Lesie Łagiewnickim, gdzie dzieci dowiedziały się jak zbudowane są drzewa oraz jakie funkcje pełnią w przyrodzie. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję nauczyć się rozpoznawania drzew po pokroju, fakturze kory, rodzaju liści i owoców. Oprócz tego omówiona została kwestia pochodzenia drzew, wyjaśniona została definicja gatunku rodzimego oraz obcego.
Po powrocie z lasu cała grupa zatrzymała się pod koroną pomnikowego „Janka”, aby poznać warunki, które muszą spełniać drzewa uznawane za pomniki przyrody oraz zawiesić urzędową tabliczkę „pomnik przyrody”.
Słoneczna pogoda podkreślała piękną jesienną scenerię Lasu Łagiewnickiego, a dzieci były bardzo zadowolone z zajęć w terenie.

 

tekst: M. Starnowski

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button