Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Dzień ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 30 stycznia 1995 roku. Obchody Światowego Dnia Walki z Pustynnieniem i Suszą wyznaczone są na 17 czerwca.


Susza to długotrwały okres bez opadów lub znaczny ich spadek w stosunku do średnich wieloletnich wartości. Susza może prowadzić do braku wody w atmosferze i w glebie. Susza atmosferyczna potęguje efekty wysokich temperatur i braku wilgoci w powietrzu. W wyniku suszy glebowej rośliny mają znacznie zmniejszone zasoby wody do wykorzystania. Efektem długo utrzymującej się suszy atmosferycznej i glebowej jest susza hydrologiczna powodująca zmniejszenie zasobów wodnych powierzchniowych i podziemnych. Wody ubywa w rzekach, jeziorach i sztucznych zbiornikach. W miarę ubywania wody gruntowej pogarsza się także jej jakość, co w konsekwencji prowadzi do problemów z brakiem wody pitnej.


Na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich staramy się zapobiegać skutkom suszy, chroniąc tereny zielone (roślinność zatrzymuje wodę), retencjonując wody opadowe (można je wykorzystać w okresie braku opadów). Staramy się również monitorować stan siedlisk podmokłych, rzek, jezior, lasów łęgowych i olsowych. Pomimo wielu działań, które podejmujemy, niektóre obszary są znacząco narażone na suszę. Podczas tegorocznego wiosennego monitoringu płazów występujących na terenie Parku okazało się, że na Obszarze Natura 2000 Wola Cyrusowa zbiorniki wodne zupełnie wyschły. Liczne gatunki żab, ropuch, traszek, w tym roku nie znalazły tam miejsca do rozrodu. Także rośliny, jak śledziennica skrętolistna, która rośnie w wilgotnych siedliskach zaczynają stamtąd znikać.


W ten niezwykle ważny Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą zastanówmy się nad racjonalnym gospodarowaniem wodą w naszych domach, w naszej okolicy, a także w kraju i na świecie.