Zaproszenie na Noc Kupały do Gminy Nowosolna

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca.

Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia Św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

W najbliższą sobotę 23 czerwca 2018r.w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie odbędzie się wydarzenie pn. Noc Kupały 2018 połączone z rekonstrukcją historyczną Rodu Dębowego Liścia. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu i zapoznania się ze zwyczajami naszych średniowiecznych przodków.

Więcej informacji na temat Rodu Dębowego Liścia znajdą Państwo tutaj.

pdfProgram wydarzenia Noc Kupały GPCKiE 2018222.88 KB

K.Sosnowska

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button