Rajd rowerowy do rezerwatu Góra Chełmo.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.
Slide One
Slide Two
Slide Three

Aktualności

lipiec 26, 2024
Default Image
Aktualności ZPKWŁ

Informacja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

W związku ze zbliżającą się datą wejścia w życie rozszerzenia listy inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stanowiących zagrożenie dla Unii Europejskiej, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zwraca się z prośbą o rozpowszechnienie poniższej informacji, aby…
lipiec 23, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Regionalne Święto Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej

W dniu 20 lipca pracownicy Przedborskiego Parku Krajobrazowego na zaproszenie Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej wzięli udział w obchodach 48 Święta Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej, które tym razem odbyło się w Fałkowie w woj. świętokrzyskim.
lipiec 23, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Dzień Włóczykija – 23.07.2024

23 lipca obchodzimy Dzień Włóczykija. To święto wszystkich, którzy nie lubią zbyt długo przebywać w jednym miejscu, ale za to kochają wędrować, włóczyć się w poszukiwaniu przygód. Jako, że Dzień Włóczykija wypada w środku lata warto wybrać się na długi spacer.

O parkach # Co robimy

infografika zpkwl

Co to jest park krajobrazowy?

Jest to jedna z form ochrony przyrody. Obejmuje obszar chroniony ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i historyczne w celu ich zachowania oraz popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Ile parków jest na terenie województwa łódzkiego?

W skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wchodzi 7 parków: PK Wzniesień Łódzkich, Bolimowski PK, Spalski PK, Sulejowski PK, Przedborski PK, Załęczański PK oraz PK Międzyrzecza Warty i Widawki.

Jak duży jest obszar na którym działamy?

W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię  ok. 175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu.

Czym zajmujemy się w parkach krajobrazowych?

Chronimy przyrodę, krajobraz i wartości kulturowe oraz historyczne na terenach parków krajobrazowych.

Realizujemy projekty czynnej ochrony przyrody.

Inwentaryzujemy obiekty przyrodnicze i historyczne na obszarze parków.

Edukujemy społeczeństwo w zakresie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych parków.

Opiniujemy projekty plany zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.

Organizujemy imprezy turystyczne oraz wydarzenia promujące parki krajobrazowe.

Napisz do nas

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

ul. Solna 14,
91-423 Łódź

tel. 42 640 65 61
fax 42 657 82 82

Godziny pracy: pn. - pt. 8:00 - 16:00

ogólne adresy e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor:

z-ca Dyrektora:

  • Sławomir Walczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział administracyjno  organizacyjny:

  • Iwona Marosik - samodzielny referent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 93
  • Paulina Pietrzak - starszy specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 92
  • Agnieszka Gągorowska - specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 42 640 65 61
  • Magdalena Librowska - inspektor ochrony danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 44 616 82 25
  • Dariusz Chadryś - informatyk - administrator systemów IT

Dział finansowo – księgowy: - tel. 42 630 90 91

  • Mariola Królak - główna księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Urszula Świderek - księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Lidia Lechowska-Ławacz - księgowa -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 W indywidualnych sprawach dotyczących bezpośrednio konkretnego Parku Krajobrazowego, prosimy kontaktować się z właściwym Oddziałem Zespołu.
Odpowiednie dane teleadresowe znajdują się na podstronach każdego z Parków Krajobrazowych.

 

 

W dniu 11 maja pracownicy ZPKWŁ zorganizowali rajd rowerowy dla młodzieży Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu. Celem wycieczki była góra Chełmo, która kryje w sobie trzy elementy atrakcyjne turystycznie, tj.: rezerwat przyrody, prehistoryczne grodzisko, kamieniołom piaskowca.

 Góra o wysokości 323 m n.p.m. należy do pasma wzniesień Wzgórz Radomszczańskich. Porastający wzniesienie las został objęty ochroną rezerwatową w 1967 roku. Jest to drzewostan grądowy, w którym spotkamy: graby, klony, buki, dęby, lipy, wiązy oraz daglezję, świerk i modrzew. Na szczycie góry widać obwarowania grodziska drewnianego, które funkcjonowało w tym miejscu od IX do XII wieku. Podłożem geologicznym wzniesienia są skały zbudowane z piaskowców albskich, dolnokredowych, będących ostańcem denudacyjnym. Uczestnicy wycieczki odwiedzili kamieniołom piaskowca, który znajduje się w południowej części wzniesienia. Góra dominowała w krajobrazie i budziła zainteresowanie okolicznych mieszkańców. W kulturze ludowej  funkcjonuje kilka legend związanych z tym wzniesieniem. W drodze powrotnej na ognisko zorganizowane przy siedzibie PPK, przekroczyliśmy Pilicę na wysokości wsi Chałupy. Zorganizowany tam przystanek był świetną okazją do wykonania zdjęcia pożegnalnego.