Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, PTTK „Szaniec” w Skierniewicach oraz Ośrodek Turystyki Kajakowej „Sosenka” serdecznie zapraszają wolontariuszy na Sprzątanie Rawki, które odbędzie się 4 czerwca 2022 roku w Ośrodku „Sosenka” w Rudzie. Liczba miejsc dla uczestników akcji jest ograniczona!

  27 maja przypada 34 rocznica utworzenia Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Obszar Parku położony jest na terenie województw:  łódzkiego i świętokrzyskiego, rozpościera się od doliny Czarnej Włoszczowskiej na południu po północną część Pasma Przedborsko-Małogoskiego. PPK wraz z Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym i Spalskim Parkiem Krajobrazowym tworzą Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, który z kolei wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

    W rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie, czyli 24 maja, obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych. Pierwszym parkiem narodowym w Europie był szwedzki Sarek utworzony 24 maja 1909 r. (choć pierwszy tego typu obiekt na świecie to amerykański Park Yellowstone powstały w 1879 r.).

Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach  oraz ZPKWŁ – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zapraszają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (I - III) z opiekunami do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Wyjazd odbędzie się w ramach projektu  "O pszczołach klimatycznie" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Z okazji "Światowego Dnia Nordic Walking", 22 maja w niedzielę, na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu w Pajęcznie odbyły się warsztaty z techniki Nordic Walking oraz marsz na wyznaczonej przez organizatorów trasie. Mimo wietrznej i pochmurnej aury wielu uczestników stanęło na starcie marszu. Nie był im straszny także przelotny, majowy deszcz, bo wszyscy ukończyli rozpoczęty przemarsz. Trud wędrówki został nagrodzony medalami oraz upominkami. Nie zabrakło także stoiska Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego reprezentowanego przez Oddział Terenowy Sieradzkich Parków Krajobrazowych. Dla miłośników marszu zorganizowaliśmy konkurs, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

W dniach 19-22 maja 2022 roku w ośrodku Grabskie Sioło w Budach Grabskich odbyło się 42 Sympozjum Sekcji Koleopterologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.

We czwartek, 19 maja 2022 roku miała miejsce akcja sprzątania gminy Skierniewice pn. „WIOSNA TRWA, POSPRZĄTAMY GMINĘ RAZ DWA”. Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego został zaproszony do udziału przez Wójta Gminy Skierniewice.

W dniach 19-20 maja pracownicy ZPKWŁ OT SPK wymienili tablice na ścieżce dydaktycznej "Wokół rezerwatu Hołda". Prace polegały na montażu tablic w terenie oraz wkopaniu ich w miejscach poprzednich. W tym miejscu dziękujemy leśnikom z Nadleśnictwa Złoczew za pomoc w wykopaniu starych tablic i przygotowaniu miejsca pod nowe.

22 maja z inicjatywy ONZ obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Z tej okazji we wszystkich regionach świata organizowane są różnego rodzaju wydarzenia podkreślające wagę należytej ochrony zasobów różnorodności biologicznej.

 21 maja przypada Europejski Dzień Obszarów Natura 2000. Głównym celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za cenne (znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy) i zagrożone wyginięciem w skali całej Europy.