Pierwszy dzień jesieni 2020 – 23 września

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.
Slide One
Slide Two
Slide Three

Aktualności

styczeń 24, 2025
Aktualności ZPKWŁ

Spacer po Sieradzu w ramach Zimowego Ptakoliczenia 2025

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej wraz z pracownikami Oddziału Sieradzkich Parków Krajobrazowych przeszli łącznie ponad 7 km. Najciekawszymi odcinkami trasy były: dolina rzeki Żegliny wraz ze Wzgórzem Zamkowym, Park im. Adama…
styczeń 24, 2025
Aktualności ZPKWŁ

Relacja z akcji „Zimowego Ptakoliczenia 2025” w Przedborskim Parku Krajobrazowym

W dniu 24 stycznia wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Przedborzu włączyliśmy się w coroczną akcję Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków pod nazwą Zimowe Ptakoliczenie. To już 17 odsłona tego wydarzenia, której ptakiem zimy została łyska. W…
styczeń 21, 2025
Aktualności ZPKWŁ

Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Gorąco zachęcamy do udziału w aukcjach Allegro Łódzkie dla Ciebie na rzecz WOŚP. Wśród nich znajdziecie wycieczki z przewodnikiem do każdego z naszych 7 parków krajobrazowych oraz dodatkowo spotkania ze specjalistami: botanikiem, ornitologiem i…
styczeń 20, 2025
Aktualności ZPKWŁ

Zaproszenie na "Zimowe Ptakoliczenie" 2025 do PPK

W imieniu Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego / Oddziału Nadpilicznych Parków Krajobrazowych / Przedborskiego Parku Krajobrazowego zapraszamy na "Zimowe Ptakoliczenie". Jest to cykliczna akcja skierowana do wszystkich, którzy są zainteresowani…

O parkach # Co robimy

infografika zpkwl

Co to jest park krajobrazowy?

Jest to jedna z form ochrony przyrody. Obejmuje obszar chroniony ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i historyczne w celu ich zachowania oraz popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Ile parków jest na terenie województwa łódzkiego?

W skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wchodzi 7 parków: PK Wzniesień Łódzkich, Bolimowski PK, Spalski PK, Sulejowski PK, Przedborski PK, Załęczański PK oraz PK Międzyrzecza Warty i Widawki.

Jak duży jest obszar na którym działamy?

W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię  ok. 175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu.

Czym zajmujemy się w parkach krajobrazowych?

Chronimy przyrodę, krajobraz i wartości kulturowe oraz historyczne na terenach parków krajobrazowych.

Realizujemy projekty czynnej ochrony przyrody.

Inwentaryzujemy obiekty przyrodnicze i historyczne na obszarze parków.

Edukujemy społeczeństwo w zakresie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych parków.

Opiniujemy projekty plany zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.

Organizujemy imprezy turystyczne oraz wydarzenia promujące parki krajobrazowe.

Napisz do nas

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

ul. Solna 14,
91-423 Łódź

tel. 42 640 65 61
fax 42 657 82 82

Godziny pracy: pn. - pt. 8:00 - 16:00

ogólne adresy e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor:

z-ca Dyrektora:

  • Sławomir Walczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział administracyjno  organizacyjny:

  • Iwona Marosik - samodzielny referent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 93
  • Paulina Pietrzak - starszy specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 92
  • Agnieszka Gągorowska - specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 42 640 65 61
  • Magdalena Librowska - inspektor ochrony danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 44 616 82 25
  • Dariusz Chadryś - informatyk - administrator systemów IT

Dział finansowo – księgowy: - tel. 42 630 90 91

  • Mariola Królak - główna księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Urszula Świderek - księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Lidia Lechowska-Ławacz - księgowa -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 W indywidualnych sprawach dotyczących bezpośrednio konkretnego Parku Krajobrazowego, prosimy kontaktować się z właściwym Oddziałem Zespołu.
Odpowiednie dane teleadresowe znajdują się na podstronach każdego z Parków Krajobrazowych.

 

Wszystko w przyrodzie mówi, że jesień już trwa, zieleń utraciła swą soczystość, noce i poranki są rześkie, dni krótsze a w lasach pojawiły się grzyby…ale tak naprawdę pierwszy dzień jesieni kalendarzowej przypisujemy do daty 23 września

Równonoc jesienna przypada na wtorek, 22 września, a dokładnie na noc z 21 na 22 września 2020, oznacza to, że w 2020 roku astronomiczna jesień rozpocznie się dzień wcześniej niż kalendarzowa. Jesień to piękny czas, naznaczony złocistym słońcem i ferią barw opadających z drzew liści, pysznymi owocami, grzybami i porannymi fotogenicznymi mgłami, oczywiście ta pora roku ma też minusy, tzw. jesienne pluchy, przeziębienia i katary. Zalecamy duuużo ruchu na świeżym powietrzu, piesze wędrówki, wycieczki rowerowe po terenach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i oczywiście jedzmy jak najwięcej naszych zdrowych rodzimych owoców, to czyste witaminy i o katarze i przeziębieniu nie będzie mowy.

Aut. Dorota Warzyńska-Badura

Zdj. DWB.