Stefan Sobczak (12 IX 1951 - 14 XII 2020)

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Z żalem zawiadamiamy, iż odszedł nagle nasz kolega Stefan Sobczak (12 IX 1951 - 14 XII 2020) łódzki entomolog - lepidepterolog.

Stefan od najmłodszych lat interesował się motylami, które to hobby zarzucił. Po latach wrócił do swojej pasji i rozpoczął w latach 90. XX w. współpracę z parkami krajobrazowymi na terenie województwa łódzkiego. Długoletnia współpraca zaowocowała wydaniem kilku prac faunistycznych o stanie poznania fauny motyli na terenie parków krajobrazowych: Bolimowskiego PK, Przedborskiego PK, Załęczańskiego PK i Międzyrzecza Warty i Widawki. W ostatnich latach rozpoczął badania entomologiczne w Sulejowskim PK. Wydanych zostało kilka albumów o motylach parków krajobrazowych, zawierających wyniki Jego badań. Stefan dał się poznać jako dobry kolega, który zawsze bezinteresownie dla każdego służył radą i pomocą. Wykonał tytaniczną pracę poświęcając swój wolny czas i środki na badania. Pieczołowicie gromadząc okazy zbudował pokaźny zbiór, który zapewne posłuży następnym pokoleniom młodych badaczy motyli. Warto zacytować kolegę Stefana z ostatniej naszej rozmowy w siedzibie parków: "celem mojego życia stało się od kilku lat opracowanie wszystkich parków krajobrazowych w województwie łódzkim (ZPKWŁ) pod kątem motyli, jak każdy chcę zostawić po sobie swój mały ślad na tej Ziemi - moim celem jest zbadanie fauny owadów na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego".

Łączymy się w żalu z rodziną i znajomymi

Dyrektor oraz pracownicy Zespołu Parków

Krajobrazowych Województwa Łódzkiego