Choinka żywa czy sztuczna – którą wybrać?

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Niedługo nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. Większość z nas (nie tylko dzieci) nie wyobraża sobie tych świąt bez choinki. Choinka musi być – no bo gdzie Święty Mikołaj położy prezenty? Co roku wiele osób ma jednak dylemat czy wybrać choinkę żywą czy sztuczną. Co roku w okresie przedświątecznym wszystkie sklepy i targowiska są dosłownie „zalewane” ogromną ilością drzewek w różnej postaci. Choinki zarówno żywe jak i sztuczne mają swoje wady i zalety, więc czym się kierować przy wyborze choinki?


Zalety choinki żywej:
• Zapach igliwia i żywicy, sprawiający, że w domu pachnie lasem – szczególnie jeśli zdecydujemy się na świerka;
• Wprowadzają świąteczny, niepowtarzalny klimat bożonarodzeniowy oraz swoistą magię;
• Po świętach możliwość zasadzenia drzewka w ogrodzie lub przy domu – w przypadku kiedy zdecydujemy się na choinkę w donicy;
• Wbrew pozorom nie niszczy lasu, ponieważ pochodzi z odpowiedzialnej hodowli lub cięć pielęgnacyjnych w lasach;
• Szybko ulega biodegradacji.


Wady choinki żywej:
• Co roku trzeba wydać pieniądze na nowe drzewko, a ceny są różne – najdrożej cenione są jodły, które najdłużej utrzymują igły na gałązkach;
• Mogą się w niej znajdować nieproszeni goście, tacy jak: roztocza, pająki, owady;
• Stwarzają możliwość prowadzenia nielegalnych wycinek i czerpania korzyści ze sprzedaży nieprzeznaczonych do wycięcia drzewek – proceder ten jest bardzo powszechny, jednak pamiętajmy, że pozyskiwanie w lasach choćby stroiszu jest zabronione i surowo karane.


Jeśli chodzi o choinki sztuczne to także posiadają one swoje wady i zalety.


Do zalet choinek sztucznych między innymi należą:
• Są wygodne, praktyczne i trwałe – raz zakupiona służy kilka lub kilkanaście lat;
• Nie wymagają podlewania i trzymania w odpowiedniej temperaturze, możemy być pewni, że postawiona nawet obok grzejnika nie straci igieł jak żywa choinka.


Wady sztucznych choinek:
• Są nieekologiczne – ich produkcja, a następnie utylizacja znacznie obciążają środowisko (plastikowa choinka rozkłada się nawet kilkaset lat);
• Nie podlegają recyklingowi;
• Przy ich spalaniu do atmosfery przedostają się trujące gazy;
• Nie pachną żywicą i nie wytwarzają klimatu charakterystycznego dla lasu.


Istnieje także trzecia opcja choinkowa – można ją wykonać samemu w domu z przeróżnych materiałów między innymi: z drewna, tektury, wikliny, patyków. Można także puścić wodze fantazji i wykonać choinkę według własnego pomysłu i z zupełnie innych materiałów, które akurat mamy pod ręką, a jeśli pomysłu nie mamy, możemy zainspirować się tymi znalezionymi w Internecie. Poniżej kilka przykładów stron internetowych z inspiracjami i instrukcjami „zrób to sam”:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/choinka-z-patykow-galazek-diy/
https://pl.pinterest.com/mintume/choinki-diy-zr%C3%B3b-to-sam/
https://internityhome.pl/odkrywaj/ozdoby-swiateczne-dyi-modne-piekne-i-ekologiczne/
Również ozdoby choinkowe nie muszą być kupowane w sklepie. Można je wykonać w domu wspólnie z dziećmi, np. łańcuchy, gwiazdki czy bombki. Stanowi to świetny akcent atmosfery przedświątecznej w domu. Wielu z nas pamięta z dzieciństwa takie prace wykonywane razem z rodzicami czy z rodzeństwem. Oprócz ozdób i choinek, można też zdecydować się na stroiki czyli ozdobne kompozycje z gałązek drzew iglastych (stroiszu). Osoby posiadające zdolności florystyczne mogą wykonać przepiękne stroiki z ekologicznych materiałów z dodatkiem elementów świątecznych.


Zwróćmy także uwagę na to, iż nie tylko ozdoby decydują o miłej atmosferze w święta. Ważne są też, a może przede wszystkim miłe relacje między ludźmi, wzajemna życzliwość, pomoc i ciepło rodzinnego domu. Choinka jest chyba jednak najbardziej charakterystycznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia, tuż obok wyczekiwanego (szczególnie przez dzieci) Świętego Mikołaja.


Podsumowując, każdy rodzaj choinki ma swoje wady i zalety – to do nas należy ostateczny wybór, na którą się zdecydujemy. Pamiętajmy, że dla środowiska bardziej przyjazne są choinki naturalne.

Tekst i zdjęcia: Mateusz Starnowski

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button