Zimowe kwiaty

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

      Rośliny najczęściej oznaczamy na wycieczkach terenowych od wiosny do jesieni, wtedy kiedy w zależności od gatunku uwidaczniają swoje charakterystyczne cechy morfologiczne, kolor kwiatów, kształt liści itd. Jesienią rośliny o miękkich łodygach i liściach więdną i zanikają. Widoczne są gatunki o zdrewniałych łodygach i kwiatostanach, które w takiej formie przetrwają do wczesnego lata. Wśród tych roślin spotykamy min.: łopiany, osty, chabry, wiesiołki, szczawie, trawy i wiele innych.

Niektóre rośliny zachowują nasiona, które wysypują w styczniu bądź dopiero na wiosnę. Zimowe fotografowanie, oznaczania i podziwiania roślin, jest dobrym pretekstem żeby pójść na wyprawę przyrodniczo -krajoznawczą.
    Mrozowe, zimowe kwiaty są niezwykłe, ulotne z uwagi na ich nietrwałość. Te misterne wzory: gwiazdki, płatki, igły na roślinach tworzy szadź, czyli para wodna skrystalizowana na powierzchni przez nocny mróz. Niewielki wiatr i ciepłe poranne promienie słońca niszczą delikatną, kryształową strukturę w ciągu kilku minut. Tę chwile warto zapisać na zdjęciu.

1 Krwawnica

Fot.1. Krwawnica

 

1 Krwawnica

Fot.2. Barszcz

 

1 Krwawnica

Fot.3. Pokrzywa

 

1 Krwawnica

Fot.4.Szczeć

 

1 Krwawnica

Fot.5. Łopian

 

1 Krwawnica

Fot.6. Wiązówka

 

1 Krwawnica

Fot.7. Wrotycz

 

1 Krwawnica

Fot.8. Mozga

Fotografia i tekst: Z. Kołudzki