Światowy Dzień Gołębia - 9 kwiecień

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   9 kwietnia obchodzimy święto gołębi. To bardzo ciekawe ptaki, których wszystkich zdolności na pewno jeszcze nie poznaliśmy. Nie od dziś znane są ich zdolności kurierskie, które wielokrotnie były wykorzystywane przez człowieka na przełomie ważnych wydarzeń i dziejów. Już w starożytnej Persji i Egipcie wysyłano gołębie z wiadomościami do doręczenia, w Grecji przekazywały one wieści z Igrzysk Olimpijskich. Gołębie powszechnie wykorzystywano do przenoszenia informacji w czasie I Wojny Światowej.
   Dlaczego akurat te ptaki wpisały się w karty dziejów jako pierwsi listonosze?

Dzień gołębia

Otóż gołębie posiadają niesamowity talent, który ludzkość już dawno zauważyła i postanowiła wykorzystać, ptak ten wypuszczony z dala od domu dzięki umiejętności określenia położenia i wyznaczenia kierunku lotu potrafi do niego powrócić. Gołębie mają wewnętrzny kompas i mapę, znają położenie Słońca i gwiazd, podczas lotu badają polaryzację światła, posiadają zmysł odczuwania pola magnetycznego, którego odchylania prawdopodobnie używają by ustalić współrzędne, odbierają infradźwięki - fale długie o niskiej częstotliwości, których dźwięk niesie się bardzo daleko i przenika ziemię. Prawdopodobnie ptaki wracają do gołębnika dzięki temu, że słyszą jego dźwięk.
    Gołąb w kulturze i wierzeniach symbolizował niebiańską czystość, odrodzenie, uskrzydlone dążenia, natchnienie boskie, prostotę, szczerość, zazdrość, melancholię, pobożność, ofiarę, pokorę, rozkosz, prawdę, mądrość, dumę i niewinność. Jeden z najbardziej znanych rysunków Pabla Picassa to "Gołąb pokoju". W polityce określenie "gołębi" zazwyczaj odnosi się do zwolenników kompromisu i ugody.

Warto spojrzeć na te ptaki przez pryzmat ich niesamowitych zdolności.

Opr. i zdj. DWB.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button