OWOCE PAMIĘCI – sady tradycyjne – druga odsłona

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Uruchomiony w roku 2020 – dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II - projekt „OWOCE PAMIĘCI” obejmował szereg działań związanych z zachowaniem tradycyjnych odmian drzew owocowych. Zadanie to realizował Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Powstało dzięki niemu ponad 20 sadów dawnych odmian, rozsianych na terenie województwa łódzkiego. Zainteresowanie tematem było tak wielkie, iż zdecydowano się projekt przedłużyć na rok bieżący.

 

W dniu 13 maja 2021 r, odbyła się inauguracja nowego sezonu. O godz. 11 00 w Rossosze, w gminie Rawa Mazowiecka. Członek Zarządu Województwa Łódzkiego – Andrzej Górczyński, sadząc pamiątkową jabłonkę, dokonał otwarcia niewielkiego sadu przy byłej szkole podstawowej. O odpowiednią oprawę tego wydarzenia zadbali: Wójt Gminy Rawa Mazowiecka, Michał Michalik oraz Lokalna Grupa Działania „Kraina Rawki”, z Prezesem - Mariuszem Chebą.

Główne uroczystości inauguracyjne odbyły się dwie godziny później na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, we wsi Wólka Łasiecka, w gminie Bolimów. Zaszczycił je swoją obecnością Marszałek Województwa Łódzkiego – Grzegorz Schreiber. Przy namiocie, w którym urządzono małą ekspozycje wydawnictw (w tym albumu „Sady tradycyjne” wydanego specjalnie dla podsumowania pierwszego roku projektu) pan Marszałek spotkał się z władzami gminy, w osobie Wójta – Stanisława Linarta i jego Zastępcy – Patryka Kołosowskiego oraz mieszkańcami wsi i jej Sołtysem – Iwoną Bogacińską - inicjatorką i organizatorką „wielkiego sadzenia” w Wólce Łasieckiej. „Wielkiego…” gdyż wieś ta szczególnie wyróżnia się na mapie nowych sadów tradycyjnych. Wysadzono tam bowiem bez mała 250 drzew w szpalerach i alejach wzdłuż dróg gminnych o łącznej długości prawie 1,5 kilometra ! W planach jest kontynuowanie dzieła i ambitne osiągnięcie 500 nasadzeń i 3 kilometrów szpalerów i alej. Deklaracja ta, złożona panu Marszałkowi, spotkała się z aprobatą i zadowoleniem.

Uroczystości sprzyjała piękna, majowa pogoda i krótki przegląd kulinarnych możliwości Koła Gospodyń Wiejskich z Bolimowa.

Oprac. – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.