Już mamy jesień!!!

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego. Na półkuli północnej równonoc jesienna następuje w okolicach 22/23 września, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi
Zaś kalendarzowa jesień rozpoczyna się zawsze 23 września.
Mimo, iż wydawałoby się, że jest to pora dość ponura, ponieważ dni stają się krótsze a noce dłuższe, rano i wieczorem pojawiają się mgły, obniża się temperatura powietrza i nie jest już tak ciepło jak było latem, to jednak jest to pora tętniąca życiem.


Wczesną                jesienią dojrzewa wiele owoców, przy czym za wskaźnikowe uważane są owoce kasztanowca zwyczajnego, dębu, buka, orzecha włoskiego, derenia świdwy i ligustru pospolitego. To doskonały czas by dostrzec czerwone owoce kaliny koralowej, jarzębiny, głogu, dzikich róży czy fioletowo-czarne bzu czarnego.

Także w sadach jesień zaznacza się dojrzewaniem jabłoni, śliw, gruszy, winogron. O tej porze roku pełnię kwitnienia osiąga też wrzos. Właściwa jesień to okres przechodzenia w spoczynek zimowy drzew. Zmieniają one kolor liści, by w końcu opaść przed zimą. Rośliny wieloletnie gromadzą substancje zapasowe w korzeniach, a jednoroczne usychają, starając się przedtem doprowadzić do rozproszenia nasion.
Nie trzeba wspominać, że jest to okres na który szczególnie czekają pasjonaci grzybobrań. Oprócz chętnie zbieranych jadalnych podgrzybków czy borowików, las wypełnia się kolorami i najróżniejszymi kształtami innych grzybów.
A co się dzieje w świecie zwierząt? Jest to wielkie przygotowywanie się na nadejście zimy.
Larwy wielu owadów a także dorosłe owady chowają się w ziemi lub innych kryjówkach. Wiele ptaków odlatuje, a część przelatuje nad Polską w drodze na południe. Niektóre zwierzęta np. chomiki, bobry i wiewiórki zbierają zapasy na zimę, a jeże, borsuki, świstaki, niedźwiedzie tuczą się przed zapadnięciem w sen lub stan odrętwienia.
Gady i część płazów znajduje sobie kryjówki w ziemi, w wykrotach, norach, pod kamieniami by w nich hibernować. Ssaki (np. lisy, zające, sarny, jelenie, łosie, wilki, wiewiórki, łasice) zmieniają futro na cieplejsze i jaśniejsze (by być mniej widocznymi na tle śniegu). Wilki i dziki łączą się w stada.