Święto Polskiej Niezapominajki – 15.05.2022

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest nieprzerwanie od 2002 roku, ma promować polską przyrodę i dbałość o środowisko, ale też przypominać, że warto zachować od zapomnienia ważne osoby, chwile i miejsca. Zapoczątkował je w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio Andrzej Zalewski.

Jest to święto leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają las i przyrodę, a głównym jego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

Obraz25

   Kilka ciekawych informacji na temat przepięknej rośliny, jaką jest niezapominajka (Myosotis L.):

  • Nazwa myosotis pochodzi z języka greckiego i oznacza „mysie ucho”. Odnosi się bezpośrednio do drobnych płatków kwiatu niezapominajki.
  • Nazwa potoczna niezapominajka po raz pierwszy pojawiła się w języku niemieckim - Vergissmeinnicht. Jedna z legend mówi o parze, która spacerowała brzegiem Dunaju. Mężczyzna zobaczył piękne, niebieskie kwiaty, które chciał zerwać dla wybranki. Niestety podszedł zbyt blisko wody, która porwała go z nurtem i zdążył tylko wykrzyczeć do ukochanej „Nie zapomnij mnie”.
  • Choć niezapominajka jest kojarzona głównie z niebieskimi kwiatami, to udało się wyhodować różne odmiany tej rośliny. Kolory kwiatów niezapominajki mają różne znaczenie:
  • purpurowe – poświęcone milionom ofiar podczas ludobójstwa w Armenii na początku XX w.,
  • jasno- i ciemnoniebieskie – symbolizują ogólnie pamięć, ocalenie od zapomnienia

  • białe – symbolizują działania charytatywne i pomoc biednym,

  • różowe – kojarzone są ze sprawami sercowymi między małżonkami lub zakochanymi.

    Obraz26jpg

      Niezapominajki spotykane są na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Najbardziej zróżnicowane są w dwóch oddalonych od siebie obszarach – w basenie Morza Śródziemnego i na Nowej Zelandii. W Europie, w większości w jej części południowej, rośnie 41 gatunków. W Turcji rosną 23 gatunki, a w Nowej Zelandii. Niezapominajka jest rośliną trującą i po spożyciu może spowodować uszkodzenie wątroby. Dawniej wierzono w jej właściwości lecznicze:   - sproszkowane liście i kwiaty powstrzymywały krwawienie napar z niezapominajki leczył jęczmień oka, maść z niezapominajką leczyła swędzenie i podrażnienie skóry,herbata leczyła również choroby płuc.

    Opr.DWB, Zdj. D.Sommerfeld, D.Bień