16.10.2022 – Światowy Dzień Żywności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) to święto obchodzone corocznie 16 października proklamowane przez FAO w 1979 roku w rocznicę utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w 1945 roku. Obchody z uwagi na fakt, iż „żywność jest wstępnym warunkiem przetrwania i pomyślnego rozwoju człowieka i stanowi jego fundamentalną potrzebę”  poparło  w 1980 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Obraz185

 

   W 1996 roku odbył się Pierwszy Światowy Szczyt Żywnościowy, który zgromadził reprezentantów 185 krajów. Na posiedzeniu państwa członkowskie postanowiły do 2015 roku zredukować o połowę liczbę głodujących dzieci, mężczyzn i kobiet. Drugi Światowy Szczyt odbył się w 2002 roku. W tym samym czasie w Rzymie, w dniach 10–13 czerwca 2002, odbyła się debata, która skupiła reprezentantów z 650 organizacji praw człowieka, pracowniczych i rolniczych z 92 krajów.

   Cel Światowego Dnia Żywności to budowanie i pogłębianie świadomości w społeczeństwach na temat problemów żywnościowych, które dotyczą całego świata. Ponadto ma on wzmacniać solidarne działania w walce z niedożywieniem i głodem.

   Według raportu ONZ na świecie głoduje 870 mln ludzi, walka z głodem znalazła się na pierwszym miejscu wśród celów, które zostały podpisane przez wszystkie państwa ONZ w 2000 roku.

Paradoksem jest to, że w wielu regionach świata żywności brakuje a gdzie indziej jest ona z nadmiaru wyrzucana i marnowana.

   W Polsce co roku marnuje się około 9 mln ton żywności. Wyrzucana żywność to strata nie tylko jedzenia i pieniędzy, ale także energii, wody i zasobów zużywanych do jej produkcji.

Oto, jak w prosty sposób możesz znacznie ograniczyć marnowanie żywności:

  • Sporządzaj listę zakupów
  • Kupuj tylko tyle, ile jesteś w stanie zjeść
  • Kupuj mało, a często - spożywanie świeżej żywności jest ekonomiczne
  • Resztki jedzenia (jeśli musisz) wyrzucaj do kompostownika.

Zatem, spożywajmy i nie wyrzucajmy.

Opr.D.WB