25.10.2022 – Dzień Kundelka

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   Dzień Kundelka – nieformalne polskie święto kundelków, czyli wszystkich wielorasowych psów, obchodzone corocznie 25 października, tj. w dzień po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt. Data 25 października to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla nich.

   Tego dnia właściciele kundelków obchodzą w całej Polsce dzień swoich nierasowych pupili, schroniska dla zwierząt organizują dni otwarte i zachęcają do adopcji kundelków, których przebywa tam najwięcej, oraz innych zwierząt, jak również wspomożenia schroniska w postaci datków, karmy, koców

Obraz122

   Choć z sondażu CBOS wynika, że co drugi Polak mieszka w domu z czworonogiem, a u ponad jednej trzeciej (36%) badanych spotkać można psa, bezdomność zwierząt to nadal ogromny problem. Schroniska nie są w stanie zapewnić miejsca wszystkim bezdomnym psom, a kontakt z wolontariuszem nie zastąpi czworonogowi więzi, jaką jest w stanie zbudować ze swoim opiekunem.

Adoptując kundelka walczysz z psią bezdomnością oraz zyskujesz:

  • Najwierniejszego Przyjaciela
  • Psa o lepszym zdrowiu - regularne krzyżówki psów o podobnym genotypie prowadzą do zwiększonego ryzyka występowania chorób i wad wrodzonych. Kundelki, które mogą krzyżować się swobodnie, nie są narażone na takie ryzyko. Kundelki uchodzą za psy wolne od wad genetycznych, w przeciwieństwie do psów rasowych.
  • Bez selekcji szkodliwej dla zwierząt - wykształcone na przestrzeni wieków upodobania estetyczne opiekunów czworonogów doprowadziły do powstania hodowli psów bazujących na rozmnażaniu zwierząt obciążonych genetycznie. Swobodnie rozmnażające się kundelki nie musiały spełniać niczyich kryteriów, nikt nie próbował ingerować w ich wygląd poprzez krzyżowanie zwierząt w celu osiągnięcia u nich anatomicznych anomalii.
  • Nie ryzykujesz, że kupisz psa z pseudohodowli - im bardziej popularna rasa psa tym większa szansa, że można natknąć się na działającą nielegalnie, nieobjętną certyfikacją i żadnymi kontrolami pseudohodowlę. Pseudohodowle to dla chętnych prostego zarobku osób idealny pomysł na biznes, który bazuje niestety na cierpieniu zwierząt.
  • Zwierzę nie wymagające dużych nakładów finansowych - w utrzymaniu kundelki nie są drogie - nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, specjalistycznych preparatów i suplementów. Są wytrzymałe fizycznie, odporne na wiele chorób i często długowieczne.

Zdj. D.Sommerfeld