Uroczystości Niepodległościowe w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Dnia 11 listopada 2022 r. z inicjatywy Oddziału „Szaniec” Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Ośrodka Turystyki Kajakowej „Sosenka” odbyły się po raz 12. Uroczystości Niepodległościowe.

Na terenie Ośrodka, przy kamieniu upamiętniającym zmarłych kajakarzy zebrali się turyści kajakowi, rowerowi i piesi by zapalić symboliczne znicze i przypomnieć wypadki historyczne związane z odzyskaniem niepodległości. Turyści rowerowi zgromadzeni w Klubie Turystyki Rowerowej „Piasta” zaplanowali na ten dzień ponad 60-kilometrowy rajd i odwiedzenie 18 cmentarzy i mogił rozsianych po Puszczy Bolimowskiej. Turyści piesi przedsięwzięli 6-kilometrowy rodzinny rajd porządkowy, podczas którego:

- zbierano śmieci wzdłuż leśnych traktów,

- odwiedzono cmentarz wojenny „przy Rokicie”, gdzie złożono kwiaty, a słowo o wydarzeniach Wielkiej Wojny nad Rawką i Bzurą wygłosił pracownik OT BPK,

- zatrzymano się nad wyschniętą o tej porze roku Rokitą – słówko o istocie rzek efemerycznych i wpływie Wysoczyzny Rawskiej na poziom wód w rzeczkach przecinających Puszczę Bolimowską,

- podziwiano żwawy nurt Korabiewki, aż…

- dotarto do łabędzi na starorzeczu w Budach Grabskich !

Łabędzi okazała się ilość nadzwyczajna: dwoje dorosłych i aż siedmioro (!) młodych pięknie wypierzonych ! Łabędzie te nie odleciały z jesienią do ciepłych krajów, dając tym wyraz swemu patriotyzmowi i wyraźnie sygnalizując, iż zima ciężką nie będzie ! Co w ogarniętych kryzysem energetycznym czasach jest wiadomością zdecydowanie pozytywną.

Tekst i zdjęcia – S. Pytliński, Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.