Zimowe Ptakoliczenie w Nadpilicznych Parkach Krajobrazowych 2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia!

Odbędzie się ono:

27 stycznia 2023 r. w Sulejowskim Parku Krajobrazowym w miejscowości Sulejów, na Polance przy skrzyżowaniu drogi krajowe nr 74 z drogą na „Murowaniec” przy ośrodkach wypoczynkowych (współrzędne GPS: 51.364583, 19.853806). Zbiórka o godzinie 10:00. Podróżować będziemy około 2–3 h przez lasy oraz skrajem cofki zbiornika Sulejowskiego. Przewidywany dystans do przebycia to około 4 km (możliwa jest zmiana trasy w zależności od warunków pogodowych). W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy o ptakach :-)

28 stycznia 2023 r. w Spalskim Parku Krajobrazowym w miejscowości Gapinin, na skraju Błot Brudzewickich (współrzędne GPS: 51.578385, 20.426197). Zbiórka na polnej drodze za wsią przy skraju Błot o godzinie 7:30. Podróżować będziemy około 4 h przez Błota Brudzewickie. Przewidywany dystans do przebycia to około 5 km (możliwa jest zmiana trasy w zależności od warunków pogodowych i możliwości grupy). W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy o ptakach :-)

Co warto zabrać?

Wygodne obuwie terenowe i dostosowaną do warunków pogodowych odzież. Warto zabrać ze sobą też coś ciepłego do picia oraz mieć ze sobą sprzęt fotograficzny, lornetkę lub lunetę.

Czym jest Zimowe Ptakoliczenie?

To ogólnopolska akcja liczenia ptaków zimą, której koordynatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Odbywa się każdego roku, zawsze w ostatni weekend stycznia. Jej celem jest zliczanie napotkanych na obranej trasie ptaków, co pozwala na tworzenie i uzupełnianie bazy danych na temat zmian liczebności populacji poszczególnych gatunków ptaków w Polsce, na przestrzeni kolejnych lat. Przewodnicy w trakcie prowadzenia wycieczek uzupełniać będą specjalnie przygotowaną kartę obserwacji. Zimowe Ptakoliczenie ma również charakter edukacyjny. Organizatorzy poszczególnych wycieczek starają się przekazać jak najwięcej informacji o napotkanych gatunkach ptaków, m.in.: jak je rozpoznać, czym się żywią czy w jakich siedliskach występują najczęściej.

Ptakiem tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia została wybrana jemiołuszka. Wybór nie przypadkowy, kiedyś była ona dużo częściej spotykana u nas zimą niż obecnie, jednak na skutek zmian klimatycznych ptaki częściej pozostają na północy i nie odbywają tak dalekich wędrówek jak kiedyś.

Jemiołuszka to ptak wielkości szpaka o podobnej krępej sylwetce. Na głowie ma charakterystyczny czubek z piór. Ptak jest w przeważającej większości beżowo ubarwiony, ale ma wiele kolorowych wstawek. Czarna maska na głowie, żółty koniec ogona, rude podogonie, żółto-biały wzór na skrzydle ułatwiają rozpoznanie. Dorosłe ptaki mają również czerwone wyrostki na lotkach drugiego rzędu.

Ptaki są dość hałaśliwe i zwykle wcześniej można usłyszeć ich charakterystyczny głos niż je zobaczyć, głos przypomina odgłosy dzwoneczków. Gniazduje w północnej strefie tajgi, a w Polce pojawia się w okresie od października do maja z różną częstotliwością. W okresach niedobory pożywienia na północy liczniej do nas zalatuje, ale w ostatnich latach w związku z łagodnymi zimami coraz rzadziej można je u nas spotkać.  Zimą jemiołuszki żywią się głównie owocami, jak nazwa wskazuje często jemioły, ale bardzo chętnie również jarzębiny, głogów czy jabłoni. Spotykana jest często w stadkach, czasem nawet dużych. Co ciekawe często można ją spotkać również w mieście.

Więcej na jej temat można przeczytać tutaj: https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/ptak-zimy/