Zimowe ptakoliczenie w Bolimowskim Parku Krajobrazowym 2024

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia !

Odbędzie się ono 27 stycznia 2024 r.Skierniewicach – w parku miejskim.

Zbiórka o godzinie 9:00 pod bramą parkową (ul. Sienkiewicza 10, 96-100 Skierniewice). Podróżować będziemy około 2 h przez park miejski. Możliwa jest zmiana/skrócenie trasy w zależności od warunków pogodowych. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy o ptakach :-)

Przewodnicy: pracownicy BPK oraz ornitolog – Krzysztof Janus.

Co warto zabrać?

Wygodne obuwie terenowe i dostosowaną do warunków pogodowych odzież. Warto mieć ze sobą sprzęt fotograficzny, lornetkę, lunetę lub kamerę.

Pracownicy BPK będą również dysponować lornetkami i lunetą, oraz kartami do nauki rozpoznawania ptaków, które będą udostępniane uczestnikom akcji.

Czym jest Zimowe Ptakoliczenie?

To ogólnopolska akcja liczenia ptaków zimą, której koordynatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Odbywa się każdego roku, zawsze w ostatni weekend stycznia. Jej celem jest zliczanie napotkanych na obranej trasie ptaków, co pozwala na tworzenie i uzupełnianie bazy danych na temat zmian liczebności populacji poszczególnych gatunków ptaków w Polsce, na przestrzeni kolejnych lat. Przewodnicy w trakcie prowadzenia wycieczek uzupełniać będą specjalnie przygotowaną kartę obserwacji. Zimowe Ptakoliczenie ma również charakter edukacyjny. Organizatorzy poszczególnych wycieczek starają się przekazać jak najwięcej informacji o napotkanych gatunkach ptaków, m.in.: jak je rozpoznać, czym się żywią czy w jakich siedliskach występują najczęściej.

zimowe ptakoliczenie 24

Ptakiem zimy 2024 został wróbel.

To niewielki ptak z krótkim stożkowatym dziobem. Wierzch ciała ma brązowy, ciemno-kreskowany. Brzuch szarawy, jakby przybrudzony. Samce mają czarny śliniak oraz wyraźny szary pasek na czubku głowy kontrastujący z kasztanowymi bokami głowy. U wróbli występuje dymorfizm płciowy, czyli samice różnią się od samców i jak w przypadku wielu gatunków są od nich mniej barwne. Samica wróbla ma ciemnopopielaty brzuch i brudnopłową brew. Nie ma za to czarnych i ciemnoszarych piór w obrębie głowy.

Łacińska nazwa gatunku Passer domesticus wskazuje bezpośrednio, gdzie można się go spodziewać.  Passer — oznacza po łacinie małego, ruchliwego ptaka (wypisz — wymaluj wróbla) a drugi człon domesticus — pochodzi od łacińskiego słowa domus, czyli dom. Nietrudno więc zgadnąć, że jest to gatunek mocno związany z człowiekiem. Wróble są kosmopolitami, można je spotkać praktycznie na całym świecie, zarówno w pustynnych oazach jak i za kręgiem polarnym. Swój sukces zawdzięczają m.in. bliskości człowieka. Przypadkiem czy też celowo dostawały się w rozmaite miejsca razem z nim. Nadal wróble ochoczo gnieżdżą się w pobliżu siedzib ludzkich — pod dachówkami, w szczelinach i szparach budynków. Ponadto bytują w przygotowanych budkach czy też mieszkają kątem w bocianich gniazdach znajdujących się przecież w pobliżu człowieka.

Wróble są ziarnojadami, toteż zdobywanie pokarmu w tradycyjnych gospodarstwach nie stanowiło wielkiego wyzwania. Zawsze znalazło się zabłąkane ziarno będące paszą koni czy innych zwierząt gospodarskich.

Czy wróbel to najliczniejszy ptak w Polsce? Na jakie zagrożenia jest narażony? Jak chroni się przed drapieżnikami? Na te i nie tylko pytania dotyczące różnych ptaków odpowiemy na naszym wydarzeniu!

Więcej informacji już niebawem na: www.parkilodzkie.pl   i   www.otop.org.pl

Osoby do kontaktu:
Agnieszka Pruszkowska (kom. 512 650 031) i Kinga Nowak (kom. 512 650 032)

Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego

46 833 37 77

Zapraszamy serdecznie!