Ostatni moment na czyszczenie budek lęgowych

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zbliżająca się ku końcowi zima to dobry moment aby przygotować budki dla ptaków na nadchodzący sezon lęgowy. Czyszczenie budek jest nieodzownym elementem przygotowania do wiosny, ważnym nie tylko z uwagi na konieczność zrobienie miejsca na nowe lęgi, ale także pozbycia się wszelkich pasożytów bytujących w zeszłorocznych gniazdach.

Dlatego korzystając z bezdeszczowej pogody i my przystąpiliśmy do czyszczenia naszych budek wiszących w najbliższym sąsiedztwie siedziby Oddziału Parku, na terenie Lasu Łagiewnickiego. Ku naszemu zadowoleniu większość z nich nosiła ślady zasiedlenia w postaci gniazd, odchodów, piór, a nawet skorupek. Czasem, podczas czyszczenia budek zaskoczyć nas może wyskakująca z budki……. wiewiórka. Większość z czyszczonych aktualnie „ptasich domków” przeznaczona jest dla małych ptaków takich jak sikorki, kowaliki czy wróbli. Jednak są wśród nich i takie, które czekają na nieco większych mieszkańców jak szpaki, pleszki, a nawet włochatki lub dudki.

Warto zaznaczyć, że jeśli posiadamy budki lęgowe w swoich ogródkach również należy je odpowiednio przygotować do sezonu lęgowego, by móc z nadejściem wiosny cieszyć się obserwacją ptaków w najbliższym otoczeniu.