Noc Sów na Wzniesieniach Łódzkich już za nami!

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Z racji nocnej i zmierzchowej aktywności oraz występowania w małych zagęszczeniach, często w monotonnym krajobrazie, sowy należały do najsłabiej poznanej grupy ptaków. Od kilkunastu lat ogólnopolska akcja Nocy sów, jest jedną z ciekawszych akcji edukacyjnych, która przybliża nam sylwetki tych tajemniczych ptaków. I tak w kolejnym już roku, w księżycową noc, o zmierzchu 8 lutego 2025 roku rozpoczęliśmy kolejne spotkanie w ramach Nocy sów w siedzibie Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

W trakcie nadzwyczajnego spotkania, podczas którego mogliśmy posłuchać ciekawostek nt. nocnego życia tej fascynującej grupy ptaków, nie zabrakło również żywych bohaterów opowieści. Puszczyk, uszatka, płomykówka oraz pójdźka to cztery gatunki, które przyjechały na pokaz. To właśnie wokół zwyczajów sów oraz ich trybu życia, godów, lęgów, a także przystosowań do nocnego polowania i diety toczyły się rozmowy oraz prezentacja. Pojawiło się także świeże sprzed kilku dni nagranie z lotów godowych i „dialogu miłosnego”, który toczyła para puszczyków. Uwzględniając, że większość sów z 13 gatunków występujących w naszym kraju bardzo mocno związana z lasami, w tym roku w organizację Nocy sów włączyło się Nadleśnictwo Grotniki, zapewniając przepiękne nagrody dla uczestników, którzy wzięli udział w konkursie wiedzy nt. sów a także w konkursie na haiku o sowach. Haiku to krótka forma poetycka, usiłująca opisać wrażenia inspirowane przyrodą. Chętni, którzy wykazali się poetycką finezją nagrodzeni zostali specjalnymi pakietami nagród zapewnionych przez Nadleśnictwo Grotniki.

Nie byłoby prawdziwej nocy sów bez wyjścia na spacer po ciemku z latarkami i termowizjerem! Było jasno, księżycowo, ale też wyjątkowo wietrznie i mroźno. Pogoda sprzyjała, ale nie nam, głodnym wrażeń i liczącym „po cichu” na koncert puszczykowych zalotów. Natomiast przyroda wygrała. Odpowiedziała nam W MILCZENIU, że nie jest to koncert życzeń i dzikie zwierzęta nie ujawnią swojej bezszelestnej, cichej obecności. Także my teraz również po cichu liczymy na sowi sukces lęgowy!

Dziękujemy za współpracę z Nadleśnictwem Grotniki oraz wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych imprezach, w tym także na Noce Sów w innych Oddziałach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.