Monitoring zimowisk nietoperzy w BPK

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Jak każdego roku pracownicy Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili monitoring zimowisk nietoperzy. W tym celu odwiedzono m.in. teren Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Oznaczono takie gatunki jak: gacek brunatny i nocek Natterera.

W naszym rejonie nietoperze chętnie spędzają okres zimowy w piwnicach czy dawnych schronach bojowych. Muszą one jednak spełniać odpowiednie warunki do ich hibernacji, takie jak: dogodna temperatura (2-6 stopni C), wysoka wilgotność, brak przeciągów czy możliwości wtargnięcia do nich drapieżników (np. kotów!). W zależności od gatunku nietoperze mogą hibernować wisząc swobodnie na ścianach i stropach piwnic czy skrywać się w niewielkich szczelinach murów.

Pamiętajmy, że wszystkie nietoperze w Polsce objęte są ochroną gatunkową! Zabrania się ich zabijania jak i niepokojenia. Próby przerywania ich hibernacji mogą okazać się dla nich zabójcze.
Warto podkreślić również rolę, jaką odgrywają nietoperze w przyrodzie. W znaczący sposób regulują liczebność owadów – np. tysiące komarów jest zjadanych każdej nocy przez te małe ssaki, wzbudzające wśród ludzi niepotrzebny strach i obrzydzenie. Mitem jest oczywiście przekonanie, że nasze krajowe nietoperze wkręcają się we włosy i piją z nas krew…

Oprac. K. Nowak