Światowy Dzień Zwierząt – 4 października

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Światowy Dzień Zwierząt – święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Zwierzęta towarzyszą nam od wieków na dobre i na złe. Często zdaje się, że dają nam więcej, niż same otrzymują. Choć w wielu kwestiach podejście ludzi do zwierząt wciąż wymaga poprawy, grono miłośników zwierząt stale rośnie. I dobrze.

Zwierzęta (z łac. animalia, z gr. zoa) - zróżnicowane organizmy wielokomórkowe, najczęściej tkankowce, zdolne do aktywnego poruszania się. Są organizmami cudzożywnymi. Ich królestwo liczy obecnie ponad milion gatunków. Najliczniejszą grupę zwierząt tworzą bezkręgowce. Oprócz nich do tego samego królestwa wchodzą kręgowce, do których zalicza się także człowieka. Szczęśliwie mało kto (choć zdarzają się i tacy) próbuje obecnie kwestionować, jakoby zwierzęta w ogóle czuły. Pies na krótkim łańcuchu przy budzie to coraz rzadszy widok na polskich wsiach. Schroniska są niestety nadal pełne zwierząt głównie psów, na ulicach widać również sporo bezpańskich kotów, a wielu z nas zdarzyło się na własne oczy zobaczyć psa wyrzucanego z samochodu i pozostawianego przy drodze lub w lesie. Nadal jest więc sporo do zrobienia. Należy również pamiętać o zwierzętach hodowlanych. Co możemy zrobić żeby poprawić ich los? Każdy komu temat nie jest obojętny może cos uczynić. Jeśli chcemy mieć wiernego towarzysza zaadoptujmy zwierzę, zabierzmy go ze schroniska gdzie niejednokrotnie czeka latami na to aby je ktoś przygarnął.
    Nie bądźmy obojętni na krzywdę wyrządzaną, zwracajmy uwagę na złe traktowanie zwierząt, zgłaszajmy odpowiednim instytucjom fakt porzucania i znęcania. Nie odwracajmy głowy przechodząc obok zwierząt potrąconych przez auta, niejednokrotnie pozostawionych na łaskę i niełaskę innych użytkowników dróg. Zastąpmy czasami mięso białkiem roślinnym. Pamiętajmy o tym, że zwierzęta czują.

Traktujmy Zwierzęta, wszystkie Zwierzęta z miłością i szacunkiem, one na to po prostu zasługują.

Tekst: D.Warzyńska – Badura

Zdjęcia: D.Sommerfeld


 

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button