Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W imieniu autora - Piotra Wypycha oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zapraszamy serdecznie na wystawę fotografii w Pałacyku Zielińskich w Kielcach którą będzie można oglądać od 9 lipca do 9 sierpnia 2020 roku. Na wystawie autor prezentuje wiele zdjęć - swych "zapisków fotograficznych" z terenu naszych Parków.

Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych zorganizował dla dzieci z Przedszkola nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim konkurs plastyczny "Przyroda wokół mnie".

W czerwcu 2020 roztrzygnięto korespondencyjny konkurs plastyczny adresowany do dzieci i młodzieży klas 4-7 szkół podstawowych, współpracujących z OT NPK w Moszczenicy.  Uczestnicy mieli za zadanie wykonać portret drzewa.

Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris) to miły i sympatyczny gryzoń, którego możemy spotkać w lesie lub w parku. Zamieszkuje dziuple, lub gniazda ptaków znajdujących się w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Często buduje gniazda od podstaw, wykorzystując do tego trawy, drobne gałęzie i mech.

Kapryśna wiosna tego roku sprawiła że wegetacja roślin i powiązanych z nimi owadów kazały na siebie czekać dłużej niż zwykle. Kilka deszczowych dni oraz słoneczna pogoda sprawiła ze przyroda ruszyła.

Obchodzony 20 maja Światowy Dzień Pszczół,  jest okazją do podkreślenia znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego, rolnictwa i człowieka.

W tym roku w ramach prac pielęgnacyjnych - ogławianiu pomnikowej alei wierzbowej na Bąkowej Górze OT NPK pozyskał wiele tzw. "żywokołów".

W ostatnich dniach na Zalewie Sulejowskim pracownicy Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych  zamontowali  oznaczenia stref w których dozwolony jest ruch motorowodny.

Orzesznica leszczynowa w województwie łódzkim została stwierdzona na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego  jedynie na stanowisku w lasach Nadleśnictwa Piotrków Trybunalski.

Remiz Remiz pendulinus to drobny ptak śpiewający, wyraźnie mniejszy od wróbla, przypominający swym ruchliwym zachowaniem sikory i niegdyś był do nich zaliczany. Remiz przypomina ubarwieniem miniaturkę gąsiorka z rdzawym grzbietem  i szarą głową, na której ma czarną maseczkę. Samica jest podobna do samca, ale mniej skontrastowana. Wśród rodzimych gatunków ptaków remiza wyróżnia jednak przede wszystkim

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button