Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Krajobraz trudno zdefiniować - zajmują się tym nauki przyrodnicze, geograficzne, filozoficzne czy historyczne, nie wspominając o sztuce... Krajobrazem (w uproszczeniu) możemy okreslić "wszystko co nas otacza w danym miejscu i czasie". Czas zarówno dla nas (naszego życia) jak i krajobrazu ma pierwszorzędne znaczenie. W ciągu długiego czasu - na przestrzeni epok historycznych, człowiek odcisnął swe piętno na trwałe w krajobrazie. To "piętno" - to aktywność ludzka na polu materialnym i duchowym o charakterze przemyślanym i celowym - krajobraz kulturowy harmonijny, lub aktywność ludzka negatywnie przekształcająca otoczenie - krajobraz kulturowy dysharmonijny. W  krajobrazie naszych parków epoka prehistoryczna i starożytna jest zaznaczona w postaci licznych stanowisk archeologicznych (Ciebłowice - SpPK), grodów (Majkowice -  SPK), kurhanów (Przywóz - ZPK).

       20 października 2020 r. obchodzimy Dzień Krajobrazu. Data 20 października nie jest przypadkowa - to dzień podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Pomysł obchodów spotkał się z pozytywnym odzewem stron konwencji i w odpowiedzi na inicjatywę Generalnej Dyrekcji w 2017 r. Rada Europy ogłosiła 20 października Międzynarodowym Dniem Krajobrazu.

W 2021 roku w tzw. cofce zbiornika Sulejowskiego w rejonie Sulejowa- Polanki,  na Murowańcu i ujścia Luciąży,  odnotowano masowy pojaw chronionej rośliny, paproci wodnej Salwinii pływającej (Salvinia natans). Paproć zajmuje powierzchnię kilku hektarów, w wolno płynącej bądź stagnującej wodzie. Miejscami gdzie jest falowanie  tworzy duże wyspy, a w zatokach zwarty kożuch. Salwinia pływająca (Salvinia natans) jest gatunkiem chronionym niezbyt często spotykanym w zbiornikach wodnych w centralnej Polsce. Główny areał jej występowania to południe i zachód Polski, a zajmowane siedlisko to starorzecza Odry i Wisły.

Uważny turysta który wybrał się na  wyprawę wzdłuż Pilicy pod miejscowością Przewóz trafia na las inny niż okoliczne; prześwietlony, z wiekowym drzewostanem sosnowym. Na ziemi leży mnóstwo szyszek - a rosnące tu sosny są wyjątkowo okazałe, niektóre mają ponad 250 cm obwodu, są powyginane, jeszcze inne mają kilka pni. W drzewostanie tym pod okapem starych sosen i w „gniazdach” rozwija się bujnie młode pokolenie drzewek sosnowych.

W piątek 15 października odbyła się kolejna odsłona corocznego pieszego rajdu organizowanego przez Przedborski Park Krajobrazowy pn. „ Szlakiem Królewskich Łowów”. Wspólnie z około 40 osobową grupą dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu pokonaliśmy pieszo około 9 km.

     16 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Żywności (World Food Day), proklamowany przez FAO w 1979 roku, w rocznicę utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w 1945 roku.

      Święto Drzewa  to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowany od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska akcja sadzenia drzew co roku 10 października. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliarda Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, aby sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ.

       Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest corocznie 4 października. Wybór tej daty jest nieprzypadkowy -  to dzień św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt, ekologów i ekologii. Św. Franciszek wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń i wyrzekł się chęci dominacji człowieka nad innymi stworzeniami.

Celem obchodów Światowego Dnia Ptaków jest zwrócenie uwagi ludzi na potrzebę chronienia ptaków wraz z ich naturalnym środowiskiem.

    W dniu 25.09.2021 r. w Piotrkowie Trybunalskim miał miejsce piknik rodzinny pod hasłem „Byki Kultury” w ramach akcji „Lato z funduszami europejskimi” organizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Wydarzenie odbyło się w Bykach na błoniach zamku Bykowskich przy ulicy Kasztelańskiej - dawnej wsi, dziś w granicach Piotrkowa Trybunalskiego.