Święto Drzewa - 10.10.2020

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Drzewa... :)

Wszyscy kochamy las, obojętnie czy mieszkamy na wsi czy w mieście uwielbiamy przebywać wśród drzew, słuchać szumu ich liści i czuć zapach ziemi, żywicy, lasu... Lubimy być na łonie natury, wszyscy, niezależnie od wszystkiego, dlaczego? Bo las daje nam wytchnienie, możemy się w nim oderwać od kłopotów i dnia codziennego, zieleń uspokaja, szum liści relaksuje, zapachy czyszczą nam głowę... Podobnie czujemy się w starych sadach w których nasi przodkowie zrywali wspaniałe kosztele, renety czy węgierki, niezapomniane smaki naszego dzieciństwa. Zdrowe, pyszne owoce, pełne witamin i słońca. Nie pozwólmy by to wszystko zginęło. Sprawmy aby nasze drzewa miały się dobrze, by nie znikały a wręcz przeciwnie, by było ich coraz więcej, dbajmy o to bo to nasze dziedzictwo, zadbajmy by nasze dzieci, wnuki, również mogły cieszyć się szumem drzew, zapachem zieleni, zdrowymi owocami.

 Święto Drzewa - to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowany od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska akcja sadzenia drzew co roku 10 października. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliarda Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, aby sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ.

Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.

"W ramach Święta Drzewa organizowane są m.in.: konkurs Drzewo Roku, konkurs Czarodziejskiego Drzewa, akcja Zbieraj makulaturę.

Przyłączenie się do programu Święto Drzewa umożliwia bezpośrednie i konkretne działanie na rzecz środowiska i ochrony klimatu. Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Drzewa i lasy to niezbędne narzędzia regulacji klimatu. Pochłaniają dwutlenek węgla, spowalniają spływ wód powierzchniowych. Aby zmniejszyć, a następnie zatrzymać zmiany klimatu, jedną z najważniejszych spraw jest wspólne działanie w tym kierunku. Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który możemy zadbać tylko my sami, nikt inny za nas tego nie zrobi."

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego opracował własny projekt, mający na celu odbudowę sadów z tradycyjnymi odmianami drzew o nazwie

"Owoce Pamięci". Program realizowany jest od początku 2020 roku z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i zainicjowany został w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Obejmuje szereg działań związanych z zachowaniem drzew owocowych, tradycyjnych odmian na terenie województwa łódzkiego. Dzięki tej inicjatywie, na terenie podległym ZPKWŁ powstało już wiele sadów i nadal jesteśmy w trakcie realizacji kolejnych.

Pamiętajmy o drzewach bo dzięki nim możemy oddychać pełną piersią, angażujmy się w akcje mające na celu odbudowę drzewostanu bo dzięki temu nasza przyszłość będzie ZIELONA a nie szara :).

 Tekst: DWB

Zdjęcia : DWB

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button