Dzień "Pamiątka Umarłych" na cmentarzu ewangelickim w Przedborzu.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W atmosferze przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych, pracownicy Przedborskiego PK odwiedzili cmentarz ewangelicki w Przedborzu. Uprzątnięto teren w pobliżu pamiątkowego obelisku i tablicy informacyjnej. Cmentarz jest pamiątką historii Przedborza, który do I Wojny Światowej zamieszkiwali Polacy, Żydzi, Rosjanie i Niemcy.

Większość mogił na tym cmentarzu to mogiły zbiorowe żołnierzy poległych w latach 1914 – 1915. Spotkać też można pojedyncze groby mieszkańców Przedborza wyznania ewangelicko - augsburskiego. Najliczniej społeczność ta zamieszkiwała miasto w okresie funkcjonowania manufaktury włókienniczej, kiedy to właściciele fabryki  sprowadzali wykwalifikowanych robotników z zachodniej części Europy.  W kościele ewangelickim dzień 1 listopada nazywany jest Pamiątką Umarłych. W tym dniu rodziny zmarłych przynoszą na groby kwiaty i wieńce. Zapalane są również świece, lecz nie tak liczne jak na nekropoliach rzymskokatolickich.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button