Bagous ciekawy rodzaj chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae) w Spalskim Parku Krajobrazowym

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Bagous ciekawy rodzaj chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae) w Spalskim Parku Krajobrazowym.

Ryjkowce w faunie Polski należą do najliczniejszej gatunkowo rodziny chrząszczy. Generalnie wszystkie gatunki są fitofagami i bytowanie ich ściśle powiązane jest z roślinami żywicielskimi. Krajowe gatunki są raczej niewielkich rozmiarów i poza kilkoma gatunkami wielkość ciała oscyluje w przedziale od kilku do kilkunastu milimetrów.

Rodzaj Bagous ze względu na swój tryb życia i rozwój larwalny zasługuje na uwagę. Rodzaj ten odbiega swoją biologią od pozostałych przedstawicieli ryjkowców.

Wszystkie krajowe gatunki związane są ze środowiskiem wodnym i z roślinami wodnymi. Na roślinach tych przebywają w okresie swojego życia, na których też żerują larwy. Postacie dorosłe większości gatunków przebywają pod wodą. Larwy żyją na roślinach należących do różnych rodzin rosnących w wodach stojących lub wolno płynących, np. Potamogetonaceae, Lemnaceae, Lenticulariaceae, Typhaceae i innych. Wśród roślin żywicielskich znajdują się również przedstawiciele skrzypów – Equisetum.

Larwy prowadzą niejednakowy tryb życia, jedne gatunki żerują na powierzchni roślin i tylko okresowo dostają się do ich wnętrza, a inne rozwijają się wyłącznie w ich wnętrzu. Larwy żyjące na roślinach wyrastających nad lustro wody prawdopodobnie nie wchodzą poniżej powierzchni wody.

Postacie dorosłe raczej nie wychodzą nad lustro wody. Zapasy tlenu uzupełniają zbierając drobne banieczki gazu tworzących się na łodygach przy fotosyntezie lub przez nagryzanie łodyg skąd z przestrzeni powietrznych wydobywają się banieczki gazu.

W okresie wegetacyjnym na roślinach nadwodnych można spotkać nieliczne okazy. Znacznie lepsze wyniki pozyskania przedstawicieli tego rodzaju daje przesiewanie martwej materii pochodzenia roślinnego zalegających brzegi wód, późna jesień lub wczesna wiosna daje dobre wyniki. W takim środowisku postacie dorosłe zimują.

Poniżej kilka gatunków z rodzaju Bagous.

  1. Bagous glabrirostris
  2. Bagous lutulentus
  3. Bagous puncticollis
  4. Bagous tempestivus

Tekst: Zbigniew Mocarski, zdjęcia okazów: Jacek Kurzawa