Łaki Ciebłowickie to również obszar chroniony Natura 2000 PLH100035. Położone są w dolinie Pilicy między Tomaszowem a Spałą. To bardzo ciekawe miejsce pod wieloma względami, min. zaniku kultury rolniczej, dużych zmian środowiskowych, stosunków wodnych i geologicznych. Obecnie na tym obszarze liczącym sobie 477 ha nie spotkamy pasących się krów - a koszenie łąk, jest prowadzone w niewielkim stopniu. Przyczyną jest nieopłacalność hodowli i przesuszenie doliny spowodowane brakiem zalewów rzecznych.W tym miejscu wyrażnie widać oddziaływanie sztucznego zbiornika Zalewu Sulejowskiego, który poprzez piętrzenie wody, powoduje stały, niski poziom płynącej Pilicy.
Brak zalewów, przesusza dolinę i występujące siedliska zależne od wody: łąki, starorzecza, lasy łęgowe, które są miejscem życia, ptaków, motyli, płazów, dla których został utworzony w tym miejscu obszar chroniony. Mokra wiosna i wilgotne lato, zasila starorzecza wodami opadowymi i podsiąkowymi co pozwala na ich biologiczne funkcjonowanie.
W roku 2020 był przeprowadzony roczny monitoring ornitologiczny tego terenu. Ptaki liczone były na transekcie o długości ok. 5 km. Wykonano 36 kontroli tego terenu, średnio raz na dekadę w miesiącu. W sumie odnotowano 7310 os. należących do 132 gatunków ptaków. Średnio w czasie kontroli obserwowano 203 os. oraz średnio 31 gatunków. Największą różnorodność gatunkową obserwowano na przełomie kwietnia i maja kiedy odnotowano po 57 gatunków na jednej kontroli. Mimo znacznego przesuszenia łąk teren nadal odgrywa dość istotną rolę w zachowaniu bioróżnorodności Spalskiego Parku Krajobrazowego. Niestety wiele cenny gatunków lęgowych wodno-błotnych ptaków zanikło z tego terenu lub pojawia się tu bardzo nieregularnie jak: bąk, bączek, krwawodziób, rycyk, zielonka, cyranka, czernica czy nawet łyska. Obecnie do najcenniejszych gatunków tego terenu należą: kszyk, derkacz, wodnik, kląskawka, dudek, zimorodek, pliszka żółta i dziwonia. W roku 2020 obserwowano tutaj również samca pliszki cytrynowej to kolejne stwierdzenia na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego tego bardzo rzadkiego u nas w kraju ptaka. Obszar ten jest również dobrym miejscem do obserwacji migrujących wzdłuż doliny Pilicy ptaków.