Zimowe Ptakoliczenie w Przedborskim Parku Krajobrazowym

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

  Koniec stycznia to już tradycyjnie czas, kiedy z inicjatywy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w całej Polsce odbywa się akcja ich zimowego liczenia. Podczas spacerów organizowanych przez różne instytucje związane z ochroną przyrody, szkoły, czy pasjonatów przyrody liczymy i rozpoznajemy napotkane gatunki ptaków, następnie w formie elektronicznego formularza otrzymane wyniki przesyłamy do organizatora czyli OTOP-u. Wizytówką tegorocznej akcji jest jemiołuszka. 

   W Przedborskim Parku Krajobrazowym inicjatywa ta odbywa się od wielu lat, w tym roku były to dwa spacery. Uczestnikami akcji były dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu oraz uczestnicy feryjnych półkolonii z Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu. Po krótkim wstępie wyjaśniającym zasady obserwacji i obsługi lornetki młodzi przyrodnicy zaopatrzeni w atlasy bacznie obserwowali otoczenie oraz wypatrywali i rozpoznawali przelatujące ptaki. Wizyta w Dobromierzu była też okazją do wyczyszczenia i przygotowania do kolejnego sezonu lęgowego zawieszonych przez nas w otoczeniu szkoły budek.

Zdj. D.WB, D.B.