Nocne świecenia w Przedborskim Parku Krajobrazowym

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Jak liczną grupą owadów są motyle? Czym różnią się w budowie zewnętrznej motyle dzienne od nocnych? Co robi poczwarka modraszka w mrowisku? Jakie są podstawowe metody odławiania owadów? Co to znaczy oznaczanie gatunków i sposoby preparowania okazów? Jakie są zasady przechowywania zbiorów entomologicznych? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych można było usłyszeń podczas akcji "Nocnych świeceń" zorganizowanej w siedzibie biura Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

W roli eksperta wystąpił nasz kolega Zbigniew Mocarski, pasjonat entomolog i uczestnik niezliczonej liczby prac badawczych w tej dziedzinie. W oczekiwaniu na zapadnięcie zmroku, byliśmy odbiorcami ciekawej prezentacji dotyczącej motyli. Następnie oglądaliśmy niewielką próbkę zbiorów Zbyszka, przedstawiającą motyle dzienne i nocne. Najważniejszym punktem spotkania było odławianie owadów na światło. Mimo przekropnej pogody, liczba zwabionych gatunków motyli nocnych była imponująca. Nie tylko ilość owadów była zaskoczeniem dla uczestników spotkania, ale również różnorodność kształtów, barw i specyfika zachowań owadów wabionych metodą na światło. Widząc zainteresowanie odbiorców oraz efekty świeceń, postanowiliśmy kontynuować takie działania planując podobne spotkanie w przyszłym roku.