Czynna ochrona czarcikęsika Kluka w Spalskim PK – 2024

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W ramach współpracy z Skarbem Państwa – Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe – Nadleśnictwem Smardzewice oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi przystąpiliśmy do prac związanych z ochroną stanowiska bardzo rzadkiego na terenie województwa łódzkiego czarcikęsika Kluka oraz śródleśnego torfowiska i łąki, na którym on występuje.

Gatunek ten znajduje się pod ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Jest on umieszczony w Czerwonej Księdze Roślin Województwa Łódzkiego i ma status krytycznie zagrożonego wymarciem na terenie województwa.

Ochrona tego gatunku polega w głównej mierze na sukcesywnym wykaszaniu tego terenu w celu ograniczenia zarastania przez drzewa i krzewy oraz przez trzcinę pospolitą. Prace na tej powierzchni prowadzimy od 2019 roku z przerwami. W tym roku stwierdziliśmy 5 pędów kwitnących czarcikęsika Kluka (należy dodać, że wcześniej były lata kiedy nie stwierdzano już kwitnących pędów). Od czasu podjęcie prac roślina ta kwitnie corocznie co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że podjęta działania przynoszą efekty. Latem wykaszamy większość terenu w celu osłabienia występującej tu licznie trzciny, która negatywnie oddziałuje na różnorodność tutejszej łąki oraz samego czarcikęsika. Sam czarcikęsik dopiero zaczyna kwitnąć.