W ciągu kilku dni od 23.10.2018 r. na terenie siedziby NPK w Moszczenicy obserwowano orzechówkę Nucifraga caryocatactes. Ptak godzinami wygrzewał się w słońcu, lub na zaoranym polu wyjadał pędraki i uganiał się za owadami.
Bardzo ciekawa była obserwacja drugiego dnia pobytu, kiedy orzechówka polowała na żabę. Ptak znalazła ją w gęstej trawie, gdy nie mogła się z nią rozprawić, przeniosła ją w dziobie na pobliskie zaorane pole. Żaba była duża i silna, po każdym dziobnięciu, wyskakiwała na kilkanaście centymetrów w górę, markowała atak. Ptak się wycofywał, jakby walczył z jadowitym wężem, i dziobał ponownie. Po dłuższej chwili tak ją zmęczył, że żaba przestała reagować. Z martwą żabą w dziobie ptak odleciał w pobliskie krzaki, gdzie ją konsumował.
Krajową populację orzechówki ocenia się na 2000–5000 par. Rozmieszczenie w Polsce obejmuje południe, góry i północ; Kaszuby, Mazury, puszcze północno wschodnie. Populacja północna od roku 1937 zwiększa swoją liczebność i zasięg występowania, populacja południowa jest stabilna.
W centralnej Polsce jest zimująca i zalatująca sporadycznie, lęgowa wyjątkowo. Zdarzają się jednak co kilkadziesiąt lat, naloty tzw. ,,inwazyjne” orzechówki z Syberii.
Z regionu łódzkiego prawdopodobnie lęgową w rez. Żądłowice - teren Spalskiego PK, stwierdził J. Sosnowski w latach 80 ubiegłego wieku. Inne doniesienie z tego parku pochodzi z 2010 r.
Orzechówka jest gatunkiem lasotwórczym, ponieważ ,,rozsiewa” drzewa ciężkonasienne: w górach limby i buki, na niżu leszczynę, dęby. Jesienią ptaki zbierają a następnie chowają nasiona w skrytkach, z których korzystają zimą. Badacze orzechówek podają że 30-50% skrytek jest nieodszukanych, to właśnie w nich kiełkują siewki drzew. Prawdopodobnie ptaki gromadzą więcej nasion niż są w stanie zjeść, lub zapominają gdzie je schowały.
Zbigniew Kołudzki Sulejowski PK