Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej wraz z pracownikami Oddziału Sieradzkich Parków Krajobrazowych przeszli łącznie ponad 7 km. Najciekawszymi odcinkami trasy były: dolina rzeki Żegliny wraz ze Wzgórzem Zamkowym, Park im. Adama Mickiewicza ze ścieżką edukacyjną oraz dolina Warty z wizytówką miasta - Białym Mostem.

Plan został wdrożony przez Komendę Powiatową Policji w Zduńskiej Woli na podstawie zgłoszeń mieszkańców o częstych wykroczeniach, do których dochodzi na terenie gminy Zapolice.

47 lat temu utworzony został Załęczański Park Krajobrazowy, jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Jego powołanie było działaniem nowatorskim, mającym duże znaczenie dla regionu oraz rozwoju koncepcji ochrony krajobrazu w kraju.

Na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku pracownicy Oddziału Sieradzkich PK dokonali konserwacji żółtego, pieszego „Szlaku Przełomu Warty przez Wyżynę Wieluńską”.

W okresie przedswiątecznej gorączki sklepy prześcigają się w ilości i różnorodności bożonarodzeniowego asortymentu. Sztuczne choinki, stroiki, łańcuchy, plastikowe bombki, foliowe opakowania na prezenty – jest tego mnóstwo, to tylko wierzchołek góry lodowej. Nawet jeśli posłużą kilka lat, to prędzej czy później trafią na wysypisko śmieci lub co gorsza do lasu – a przecież plastik rozkłada się kilka tysięcy lat. Dlatego do świata bożonarodzeniowych dekoracji coraz częściej wkraczają ekologiczne trendy.

Czy wiecie, że 10 listopada jeże obchodziły swoje święto? Z tej okazji z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Jeż pożyteczny zwierz” został rozstrzygnięty. Wpłynęło do nas 110 prac, a nasza komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie.

W myśl art. 115 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody na obrzeżach lub w pobliżu parku krajobrazowego, organ sprawujący nadzór nad tą formą ochrony przyrody umieszcza tablice informujące o nazwie parku krajobrazowego (tzw. tablice urzędowe). Oznakowanie pełni funkcję nie tylko informacyjno-urzędową, ale ponadto przyczynia się do ochrony cennych przyrodniczo obszarów poprzez wzrost świadomości osób wkraczających na tereny parków krajobrazowych.

Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego brali udział w XXXI Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej, która odbyła się w ośrodku zlokalizowanym na terenie jednego z naszych parków - Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Dzięki współpracy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziału Sieradzkich Parków Krajobrazowych i Lokalnej Grupy Działania "Kraina Wielkiego Łuku Warty" szkolenie odbyło się w Osjakowie, w siedzibie LGD Punkt Informacji i Promocji Produktu Lokalnego. Poprowadził je Pan Piotr Szymczak z Grójca – specjalista sadownik, szkółkarz, kolekcjoner, ale przede wszystkim ogromy pasjonat sadownictwa. Uczestnicy szkolenia mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób należy szczepić drzewka owocowe, jak przeprowadzać okulizację, dokonywać cięć pielęgnacyjno-redukcyjnych, jakie odmiany drzew wymagają konkretnego zabiegu, jakie są różnice między starymi odmianami a nowymi, które odmiany są do szybkiego użycia, a które można dłużej przechowywać.