Święto Polskiej Niezapominajki

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Niezapominajka

Niezapominajki, to są kwiatki z „bajki”

Te kwiatki większość z nas pamięta z dzieciństwa, gdy spędzaliśmy czas nad wodą, biegaliśmy po łąkach. Kojarzą się z sielskością, beztroską. Święto, obchodzone 15 maja ma na celu zwrócenie uwagi na walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną. Jest też, jak polska nazwa wskazuje, okazją do „nie zapominania” - o bliskich, wzajemnej życzliwości, otwarciu na drugiego człowieka i trosce o nasze otoczenie.

Pomysł obchodów tego święta zrodził się za sprawą sukcesu medialnego, jakim było utworzenie w Programie Pierwszym Polskiego Radia Ekoradia - codziennej prognozy pogody, komentującej, nie tylko bieżące obserwacje synoptyczne, ale także uwzględniającej warunki meteorologiczne, przyrodnicze i zdrowotne. Autorem sukcesu jest redaktor Andrzej Zalewski, a pierwsze obchody odbyły się 15 maja 2002 r. W miastach, miasteczkach i na wsiach sadzono niebieskie kwiatki. Każdy, gdzie tylko mógł: w ogródku, na balkonie, w parku przy szkole, czy przy kościele. Warto tą akcję kontynuować!

Pamiętajmy, nie tylko przy okazji tego święta, o otaczającej nas przyrodzie. „Nie zapominajmy” o drugim człowieku, życzliwości i dobrym słowie.

W. Pogorzelska

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button