Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu (29-31 stycznia 2021)

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W 2021 roku formuła ogólnopolskiej akcji zimowego ptakoliczenia została zmieniona.
Ze względu na panujący stan epidemiczny zrezygnowano z organizacji spacerów edukacyjnych. Proponujemy jednak każdemu indywidualne liczenie ptaków przy karmnikach.
Polega ono na obserwacji ptaków przylatujących do karmników, zainstalowanych w naszych ogrodach, w parku, itp. Na liczenie poświęcić musimy co najmniej godzinę, w dniach 29, 30 lub 31 stycznia 2021 roku. W zależności od naszych chęci i czasu możemy wybrać jeden dzień lub kilka i policzyć osobno każdy z nich.

Co dalej?

Staramy się rozpoznać gatunki przylatujących ptaków, ale także ich liczebność.
UWAGA: podajemy największą zaobserwowaną liczbę ptaków danego gatunku NARAZ w trakcie całego liczenia. Nie zliczamy wszystkich osobników w trakcie całego liczenia.
Przykład: w chwili rozpoczęcia obserwacji w karmniku posila się 17 bogatek. Przylatują jeszcze 4, po czym 10 odlatuje, po chwili 3 wracają. Naszą wartością maksymalną jest 21 ptaków widzianych jednocześnie. Jeśli w czasie obserwacji będzie moment, gdy naraz w karmniku będzie więcej niż przykładowe 21 bogatek – to wpisujemy tę wartość.

Ponadto zapiszmy jaką pogodę mieliśmy w trakcie liczenia – czy padał deszcz, czy wiał silny wiatr, a może świeciło słońce?

Podajmy także informację, jaki rodzaj pokarmu znalazł się w karmniku (słonecznik, orzechy, ziarna zbóż, mieszanka dla ptaków, owoce, słonina, kule tłuszczowe).

Warto zwrócić uwagę na zachowania ptaków – czy nie były niepokojące? Może któryś z nich był osowiały, nie ruszał się, nie chciał jeść? A może był chory – posiadał przerost dzioba, zmiany skórne, braki w upierzeniu, uszkodzone skrzydło czy palce?

Na koniec opiszmy jeszcze miejsce, w którym stoi karmnik (park miejski, podwórko bez drzew, ogród z zadrzewieniem, balkon, itp.)

Karta Obserwacji

Powyższe informacje wpisujemy w elektroniczną Kartę Obserwacji z Dystansu w formie formularza, która będzie dostępna tutaj i wysyłamy do dnia 7 lutego 2021.

Dane zebrane z Waszych obserwacji pozwolą sprawdzić, które z ptaków zimujących w naszym kraju są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach.

Odpowiedzialne dokarmianie

Przed włączeniem się do akcji warto przypomnieć sobie kilka zasad dokarmiania ptaków!

strona1strona 2

Więcej informacji o akcji znajdziecie na stronie internetowej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zachęcamy gorąco do obserwacji i rozpoznawania ptaków!

Oprac. K. Nowak