Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Ptakoliczenie’ 2023 w Budach Kałkach, pod egidą Jemiołuszki                                                                          
(baza – gospodarstwo Kraina Czarnego Bzu)

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia !

Odbędzie się ono 28 stycznia 2023 r.Budach Kałkach, gm. Puszcza Mariańska.

Zbiórka o godzinie 9:00 pod adresem: Budy Kałki 5, 96-330 Puszcza Mariańska przed gospodarstwem „Kraina Czarnego Bzu”. Podróżować będziemy około 2-3 h przez wieś Budy Kałki. Przewidywany dystans do przebycia to około 4 km (możliwa jest zmiana trasy w zależności od warunków pogodowych). W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy o ptakach :-)

Nowy rok rozpoczął się  znacznym wzrostem temperatury sięgającym w niektórych rejonach naszego kraju 17  stopni.  To musiało wpłynąć  na przyrodę . Pszczoły zareagowały bardzo szybko na tych kilka dni grudniowego ocieplenia i dlatego  intensywnie się oblatywały, czyli wykonały wśród zimowy lot oczyszczający.

1 stycznia 2023 r. – Nowy Rok – w dzień + 170 C, w nocy + 80 C ! W przyrodzie wielkie poruszenie: żurawie lecą na wschód, entuzjastycznie klangorując, gęsi ciągną na północ, optymistycznie przekrzykując się w locie, pomniejsze ptaszki przydomowe kręcą się i świergoczą głośniej niż zwykle, pszczółki, opuściwszy bezpieczne ule, radośnie pobzykują w słońcu… A jeszcze nie tak dawno o tej porze roku zalegiwały śniegi i trzaskały mrozy…

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam,
aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność

- pracownicy ZPKWŁ - Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego

Dnia 11 listopada 2022 r. z inicjatywy Oddziału „Szaniec” Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Ośrodka Turystyki Kajakowej „Sosenka” odbyły się po raz 12. Uroczystości Niepodległościowe.

Choć wakacje już dawno za nami, chcielibyśmy podzielić się z Państwem pewnymi spostrzeżeniami z tamtego okresu.

Kolejne jesienne sprzątanie rezerwatu Rawka już za nami. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom pieszym i kajakowym za obecność i wsparcie w dniu 8 października 2022 r.  w działaniach chroniących rezerwat: jego walory przyrodnicze i krajobrazowe. Udało się posprzątać rzekę i jej brzegi na odcinku Kamion – Budy Grabskie. Nieocenione okazały się chwytaki do śmieci udostępnione przez jednego z nowych mieszkańców Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. W sumie uzbierano 3 kontenery odpadów.

W ramach październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Eroica", zorganizowanego przez Agnieszkę Skoczek (CKiS Skierniewice), odbyły się:

5 października 2022 roku, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Ochrony Sów oraz Ligą Ochrony Przyrody - Zarządem Okręgu w Skierniewicach, zorganizowaliśmy warsztaty z tworzenia budek lęgowych dla pójdźki w dwóch skierniewickich szkołach:

  • Szkole Podstawowej nr 9 im. M. Grzegorzewskiej w Skierniewicach,
  • Szkole Podstawowej nr 4 im. M. Skłodowskiej-Curie w Skierniewicach.