Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

13 maja 2022 r. odbył się w Cielądzu (pow. Rawa Mazowiecka) kolejny piknik rodzinny, towarzyszący Rozmowom w Łódzkiem. Scenerią był urokliwy park podworski z licznymi drzewami i pięknym, rozległym stawem. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego reprezentowany był przez Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego ze Skierniewic.

Człowiek, nawet w najbardziej fantastycznych snach, nie wymyślił niczego lepszego od przyrody…” – tak miał powiedzieć Albert Einstein. Gdyby dane mu było zobaczyć zdjęcia p. Małgorzaty Szafrańskiej – Kuhn, pewno by swoje propos rozbudował i wplótł w nie małe słówko o Rawce…

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Reymonta w Skierniewicach rozpoczęła realizację projektu pt. „O pszczołach klimatycznie” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Szanowni Państwo,

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Lokalną Grupą Działania "Gniazdo"

ogłaszają konkurs plastyczny pt.: "Mój sąsiad bocian biały".

Z małym opóźnieniem informujemy, iż w ramach projektu „Bocian biały w krajobrazie polskiej wsi” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania - „Kraina Rawki” (koordynator) oraz Lokalną Grupę Działania – „Gniazdo” (partner) finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, naprawiono lub postawiono nowe gniazda dla bociana białego.

We wtorek, 26 kwietnia 2022 r. o godzinie 10.00 odbył się (w wersji on-line) etap wojewódzki ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.
Test składał się z 45 pytań nawiązujących do tematu tegorocznej edycji tj. „O wodzie w przyrodzie”.
W etapie wojewódzkim konkursu wzięły udział najlepsze drużyny, wyłonione na etapie "parkowym", reprezentujące 7 parków krajobrazowych województwa łódzkiego.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera i objęty dofinansowaniem ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W finale wziął udział Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Andrzej Górczyński.

 

W piątek, 22 kwietnia 2022 r. odbył się w TUMIE (gmina Góra Świętej Małgorzaty, powiat łęczycki) pierwszy z 23 tegorocznych pikników rodzinnych z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego reprezentował na nim Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Przygotował on stoisko z parkowymi wydawnictwami i konkursy przyrodnicze dla najmłodszych. Nagrodami były wydawnictwa parkowe, sadzonki krzewów, wyhodowane w szkółce w Moszczenicy (Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych) oraz budki dla ptaków wykonane tamże.

W dniu 17 kwietnia 2022 roku zaskoczyła nas wiadomość o śmierci IWONY LEŚNIEWICZ – wieloletniej Prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Skierniewicach, przyjaciółki Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, inicjatorki rozlicznych przedsięwzięć wspomagających i chroniących przyrodę. Za swą działalność odznaczona była Srebrną (1995) i Złotą (2000) Odznaką Honorową LOP, Srebrnym (2003) i Złotym Krzyżem Zasługi (2008) oraz dwukrotnie Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2016 i 2017).

Cześć Jej pamięci !

Pracownicy ZPKWŁ - Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego składają serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie.

* * *

Pogrzeb Iwony Leśniewicz odbędzie się w sobotę 23.04.2022. Msza żałobna zostanie odprawiona o godzinie 13:00 w kościele pw. NSPJ na Widoku w Skierniewicach (ul. Wyszyńskiego 12).

W marcu 2022 roku Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego rozpoczął projekt czynnej ochrony dudka. Na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego rozwieszono 20 specjalistycznych budek lęgowych dla tego gatunku.

Coraz dłuższy i cieplejszy dzień wyraźnie wpływa na zmiany w przyrodzie. Od około tygodnia możemy obserwować na pasiece oblatywanie się rodzin pszczelich. Po zimowym „siedzeniu” w ulu pszczoły mogą wreszcie wylecieć i się opróżnić – całą zimę tego nie robiły! Kał pszczeli widać już na wszystkim co w sąsiedztwie pasieki się znajduje: na ulach, budynkach, kostce chodnikowej. Dlatego też w tych dniach nie należy postawiać samochodów obok pasieki ani wieszać prania. Kał pszczeli zawiera duże ilości kitu, co sprawia że trudno go usunąć.