Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Drodzy miłośnicy przyrody i Puszczy Bolimowskiej. Dokładnie XXXIV lata temu - 26 września 1986 roku - powstał Bolimowski Park Krajobrazowy.

Z tej okazji zapraszamy na krótki seans filmowy :-)

Rozpoczyna się nowy sezon turystyczny. Pogoda sprzyja organizacji różnych form turystyki m.in. organizacji spływów kajakowych po rzece Rawce.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego informuje, iż z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie
Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Wybierając się na spacer czy grzyby do lasu należy pamiętać, że obowiązują tam pewne zasady, które wynikają z ustawy o lasach, kodeksu drogowego czy ustawy o ochronie przyrody. Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są dostępne dla ludności, ale pewne ich fragmenty są objęte stałym zakazem wstępu.

Nadeszła kalendarzowa jesień, a wraz z nią następują zmiany w świecie przyrody. Liście przybierają stopniowo ciepłe, złocisto-pomarańczowe barwy, zwierzęta rozpoczynają przygotowania do zimy - zbierają zapasy, zmieniają futra na grubsze, szukają ciepłych i bezpiecznych kryjówek. Większość gatunków ptaków odlatuje z Polski w miejsca, gdzie w korzystniejszych warunkach przeczekają zimę.

Zachęcamy dzieci do obserwacji jesiennej przyrody i uwiecznienia jej na własnych, oryginalnych pracach plastycznych.
Ogłaszamy konkurs plastyczny pt. "Przyroda Jesienią".

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza wszystkich miłośników przyrody i jej fotografowania do wzięcia udziału w konkursie "Drzewo w krajobrazie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego". Motywem przewodnim konkursu jest drzewo (lub grupa drzew) ujęte w ciekawy sposób :-) Każdy może przesłać maksymalnie 3 zdjęcia wykonane dowolną techniką. Termin nadsyłania prac do 9 października 2020 roku.

„BOLIMÓW NA DRODZE KU NIEPODLEGŁOŚCI”

- pod takim wezwaniem przebiegły w dniu 13 września 2020 r. ważne uroczystości zorganizowane przez Urząd Gminy w Bolimowie oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej. W kościele Świętej Trójcy, po otwarciu dokonanym przez Wójta Gminy Bolimów, odbył się wykład dr Anny Zalewskiej (PAN) „Droga do (s)pokoju. Tropem dziedzictwa archeologicznego Wielkiej Wojny w rejonie Bzury i Rawki.”, a następnie msza z modlitwą za ofiary Wielkiej Wojny i homilią o silnych akcentach patriotycznych.Krótko po godzinie 13.00 dokonano w budynku dawnej plebanii otwarcia ciekawej wystawy ilustrującej wydarzenia z lat 1914-1915 na Ziemi Bolimowskiej. Uroczystości zakończyło przedstawienie patriotyczne „Skamieniały las” w wykonaniu KG Band i Związku Piłsudczyków.

Sarna to nie żona jelenia, a daniel nie jest ich synem. Rozwiejmy tajemnicę saren.

Sarna Capreolus capreolus występuje w prawie całej Europie i w części Azji. Pospolita w Polsce. Jest najliczniejszym i najmniejszym gatunkiem z rodziny jeleniowatych w naszych lasach. Jej liczebność szacowana jest na około 1 mln osobników; w Bolimowskim Parku Krajobrazowym - na 650 (2 do 7 osobników na 100 ha powierzchni leśnej).
W Polsce sarna to gatunek łowny, najliczniej reprezentuje tak zwaną zwierzynę grubą. W Bolimowskim Parku Krajobrazowym pozyskanie w ciągu roku wynosi około 23% populacji.

Szanowni Państwo,

Informujemy, że Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego przy ul. Nowobielańskiej  61 w Skierniewicach jest punktem do głosownia w ramach
projektów Budżetu Obywatelskiego „ŁÓDZKIE NA PLUS” na rok 2021.

Czas trwania głosowania, między 7-18 września 2020 r. w godzinach  8-16
tel. (46) 833 37 77
Serdecznie zapraszamy.

Grzebiuszka ziemna (Pelobates fuscus) – zwana również huczkiem, jest jednym z pospolitszych płazów bezogoniastych występujących w Polsce, ale ze względu na skryty tryb życia może wydawać się rzadkim okazem. Nazwa „huczek” pochodzi od charakterystycznego, donośnego głosu, wydawanego podczas godów.

Wygląd:

Huczek ma krępą i dość niezgrabną sylwetke, która może przypominać ropuchę. W rzeczywistości jest bardzo zwinny. To dość niewielki płaz; samce potrafią dorastać do 5 cm, zaś samice do 8 cm długości. Na tylnych nogach ma silne modzele służące do kopania nor. Cechą charakterystyczną grzebiuszki jest pionowa źrenica, która potrafi się rozszerzać. Ubarwienie jest z reguły brązowe z jasniejszymi plamami.

Hieronim Andrzejewski

Z głębokim żalem żegnamy naszego Kolegę

Hieronima Andrzejewskiego

– Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego,

przyrodnika, znakomitego botanika, ekologa zasłużonego dla ochrony przyrody
i krajobrazu Województwa Łódzkiego.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button