Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

12 października 2019 r. w Gospodarstwie Agroturystycznym „ESTERKA” (gm. Nowy Kawęczyn) fetowano DYNIĘ w całym jej jestestwie, utwierdzając tym samym „nową dyniową  tradycję”, jako że dynię właśnie fetuje się tam już od lat kilku.

11 października 2019 r.  – z racji Święta Drzewa - uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nieborowie dali spektakl ku zawstydzeniu dorosłych – bałaganiarzy i śmieciarzy. Przedzierzgnąwszy się w Leśne Duszki  i Wszystkie Dobre Skrzaty wyśpiewali i wytańczyli protest Lasu przeciw zaśmiecaniu!

W dniu 7 października 2019 r. odbyło się umyślne wprowadzenie do środowiska przyrodniczego sadzonek zimoziołu północnego (Linnaea borealis) na terenie Nadleśnictwa Skierniewice. W akcji wzięli udział przedstawiciele Nadleśnictwa Skierniewice, Ogrodu Botanicznego – Wydział Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Wprowadzenie odbyło się w dwóch oddziałach leśnych. Rozpoczęto od wprowadzenia sadzonek na terenie leśnictwa Staropol, gdzie posadzono 20 sztuk – czyli 2 płaty (10 sztuk w każdym płacie). Dalsza część wprowadzania zimoziołu północnego odbyła się w leśnictwie Nieborów. W leśnictwie Nieborów posadzono 30 sztuk – czyli 3 płaty (10 sztuk w każdym płacie).

W minioną niedzielę (06.10.2019r.) w Gminnym Ośrodku Kultury w Puszczy Mariańskiej odbył się pierwszy „Dzień Grzyba” w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.  Całe wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu i współpracy niżej wymienionych instytucji:

- Katedra Algologii i Mykologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Sekcja Mykologiczno-Algologiczna Studenckiego Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Łódzkiego,
- Fundacja „Biodiversitatis”,
- Polskie Towarzystwo Mykologiczne,
- Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk ,
- Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego,
- Oddział Terenowy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich ,
- Urząd Gminy Puszcza Mariańska,
- Nadleśnictwo Radziwiłłów.

5 października 2019 roku odbyło się Jesienne Sprzątanie Rawki. W akcji wzięło udział 37 wolontariuszy (27 osób sprzątających brzegi rzeki oraz 10 kajakarzy). Wśród uczestników byli mieszkańcy Łodzi, Zielonki, Łowicza czy Skierniewic. Najmłodszymi uczestnikami byli: 5-letnia Marysia ze Skierniewic i 6-letni Julek z Łodzi.

Piesi uprzątnęli brzegi rzeki na odcinku Samice-Most Kopersteina, kajakarze natomiast na odcinku Kamion-Ziemiary. Zebrano łącznie 52 worki odpadów o pojemności 120 litrów, ponadto 5 opon oraz tratwę ze styropianu i PETów.

3 października 2019 roku jak co roku wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 9 w Skierniewicach posprzątaliśmy las na Osiedlu Widok w Skierniewicach. W akcji brały udział 2 klasy, które oczyściły teren lasu w Nadleśnictwie Skierniewice.

Blisko stu prelegentów, ponad pół tysiąca uczestników i aż osiemnaście paneli tematycznych. Zbliżający się Międzynarodowy Kongres Biogospodarki jest największym wydarzeniem, integrującym polskie i europejskie firmy czy instytucje różnych sektorów wokół idei rozwoju biogospodarki oraz biospołeczności.

Kongres odbędzie się 7 października w Łodzi. Organizatorem wydarzenia jest Województwo Łódzkie, któremu w sposób szczególny zależy na wspieraniu lokalnych biospołeczności: wsi, miasteczek, małych i dużych gmin, oraz propagowaniu zrównoważonego rozwoju, wykorzystania odpadów jako surowców do dalszego przetworzenia, inicjowania lokalnych łańcuchów biznesowych, a w ten sposób do tworzenia nowych miejsc pracy w biogospodarce.

Kongres odbędzie się w Hotelu Vienna House Andel’s w Łodzi. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Więcej informacji na stronie www.bioeconomy.lodzkie.pl.

Zapisy online na kongres: tutaj lub w dniu trwania Kongresu na miejscu wydarzenia przy stoisku rejestracyjnym

33 LATA BOLIMOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

 

Utworzony w 1986 roku Bolimowski Park Krajobrazowy, kończy dziś (26 września 2019 r.) 33 lata! Liczba to znamienna, bogata w treści historyczne i kulturowe, zapisana w dziejach ludzkości i nierozerwalnie związana z naszą cywilizacją.

KOGUT PRZED SĄDEM  - ZWYCIĘSKI, KUKURYKU – LEGALNE !

Lista „naszych braci mniejszych”, tak ukochanych przez Świętego Franciszka,  stawianych  na przestrzeni wieków  przed sądami i prawomocnie  skazywanych jest fantastycznie bogata: świnie, kozy, konie, krowy i byki, psy, koty, myszy, szczury, kruki, papugi, węgorze, żaby, żółwie i inne gady, ślimaki, pijawki, muchy, mrówki, koniki polne, termity, wołki zbożowe, chrabąszcze, gąsienice i inne „robactwo”, a także osły,  muły i osłomuły, a nawet niedźwiedzie,  słonie i delfiny !

Wydawać by się mogło, iż stawianie zwierząt przed trybunałami, wymierzanie im kar i obkładanie ekskomuniką przeminęło wraz z mrokami Średniowiecza… Nic bardziej mylnego. W r. 1906 (Szwajcaria) skazano na śmierć psa jako członka gangu morderców. W 1916 r. w stanie Tennessee skazano słonicę Mary i powieszono. W latach 20. XX w. podsądnym (Filadelfia) był pies labrador, skazany na dożywocie.  W 1962 r. w Paryżu (!) przed sądem postawiono małpę-złodziejkę biżuterii.  W 1986 r. w Limie (Peru) przed sądem zasiadło siedem papug, oskarżonych o zniesławienie  i „uporczywe dręczenie”. W 1991 r. w stanie New Hampshire sąd skazał na uśpienie psa recydywistę - złodzieja kur…

W minioną sobotę odbył się kolejny Piknik Ekologiczny, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Żyrardowie.  Tegoroczna impreza przebiegała pod nazwą „Powiat Żyrardowski na Mazowieckim Szlaku Tradycji”. 

Na terenie przylegający do Muzeum Lniarstwa lokalni twórcy prezentowali swoje wyroby i prowadzili warsztaty dla dzieci. Oddział Trenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego miał stoisko, na którym pracownicy udzielali  informacji turystycznych i prowadzili konkursy dla dzieci „Skrzydlaci mieszkańcy lasów i miast” oraz „Dziuple i ich mieszkańcy”. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Żyrardowie.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button