Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W maju 2022 roku w Bolimowskim Parku Krajobrazowym (teren Nadleśnictwa Skierniewice, Leśnictwa Grabina) zostało powieszonych 100 budek szczelinowych dla mopka zachodniego. Rozmieszczone są one na drzewach w 20 grupach po 5 w każdej i zwrócone losowo w różne strony świata.
Po kilku miesiącach od udostępnienia nowiutkich „apartamentów” nietoperzom, nadszedł czas na sprawdzenie, czy mają już one swych lokatorów.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłasza, że w dniach od 10 do 24 września  2022 r. zostanie przeprowadzona akcja szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

18 września 2022 roku miał miejsce piknik w Budach Kałkach pt.: „Skarbnica inicjatyw – przedsiębiorcze i ekologiczne działania organizacji”. Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego został zaproszony do udziału przez Krainę Czarnego Bzu.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, PTTK „Szaniec” w Skierniewicach oraz Ośrodek Turystyki Kajakowej „Sosenka” serdecznie zapraszają wolontariuszy na Jesienne Sprzątanie Rawki, które odbędzie się 8 października 2022 roku w Ośrodku „Sosenka” w Rudzie.            

PROGRAM AKCJI SPRZĄTANIA REZERWATU RAWKA:

  1. Zbiórka uczestników akcji na terenie OTK „Sosenka” w Rudzie - godz. 9.30.
  2. Przywitanie uczestników - godz. 09.45.
  3. Podział grup i odcinków do sprzątania, załadunek kajaków – godz. 10.00 -10.15.
  4. Rozwiezienie uczestników i kajaków na przydzielone odcinki rzeki - godz.10.15-11.00.
  5. Rozwiezienie uczestników sprzątających rzekę z brzegów - godz.10.15-11.00.
  6. Planowane zakończenie akcji - godz. 15.00.
  7. Wydawanie posiłku - godz. 15.00 – 17.00.
  8. Zebranie worków z odpadami z poszczególnych odcinków i transport do kontenerów - godz. 15.00-18.00.
  9. Podsumowanie akcji - godz. 16.00.

18 września 2022 roku od godziny 13:00 rozpocznie się piknik pn.: "Skarbnica inicjatyw - przedsiębiorcze i ekologiczne działania organizacji". Wydarzenie odbywać się będzie w "Krainie Czarnego Bzu" w Budach Kałkach. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na stoisko Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego reprezentowane przez Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Będą czekać na Was konkursy z nagrodami - sadzonki drzew i krzewów z projektu "Zazieleniamy Łódzkie".

Powiatowy lekarz Weterynarii w Skierniewicach informuje, iż na terenie województwa łódzkiego w okresie pomiędzy
21 wrzesnia a 1 października zostanie przeprowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Doroczne Święto… za nami. Oprócz tytularnych kwiatów, owoców i warzyw obfitowało w rozmaitość kiełbas, boczków, zapiekanek, frytek, gofrów, wat cukrowych, orzeszków w karmelu… Stoisko Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego (Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego) obfitowało w mnogość sadzonek drzew i krzewów, pochodzących z parkowej szkółki w Moszczenicy i uczestniczących w kampanii „Zazieleniamy Łódzkie”. Sadzonki te były nagrodami w szybkich konkursach przyrodniczych. Jeden z nich dotyczył gatunków inwazyjnych, których natrętna obecność jest coraz bardziej widoczna w naszym środowisku przyrodniczym. Wystrój stoiska nawiązywał do tego tematu, a tablice informacyjne i rollupy temat ten pogłębiały, skłaniając stoiskowych gości do rozmów, dyskusji i zadawania pytań.

W dniach 10-11 września 2022 roku w Skierniewicach odbywać się będzie już 45. Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Wśród licznych stoisk wystawienniczych nie zabraknie również punktu promocyjno-edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, reprezentowanego przez Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Będziemy czekać na Was na ulicy Żwirki. Tematem przewodnim naszego stoiska będą gatunki inwazyjne - w tym rakże rośliny, które sprowadzamy nieświadomie do naszych ogrodów. Nagrodami w przygotowanych przez nas konkursach przyrodniczych będą sadzonki roślin z projektu "Zazieleniamy Łódzkie".

Zapraszamy serdecznie!

Szanowni Państwo,

Informujemy, że Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego
przy ul. Batorego 41 (I piętro) w Skierniewicach jest punktem do głosownia w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego „ŁÓDZKIE NA PLUS”

Do końca 2016 r. były to tylko Boczki, a od 2017 już BOCZKI CHEŁMOŃSKIE; światowej sławy malarz Józef Chełmoński, urodził się był właśnie w tych Boczkach w roku 1849 !

Piknik 15 sierpnia 2022 r. w Boczkach Chełmońskich (gm. Kocierzew Południowy) odbył się na terenie wokół kościoła. Namiot Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego (Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego) realizującego projekt „Zazieleniamy Łódzkie” zgromadził nadzwyczaj liczne grono młodych i starszych przyjaciół przyrody i amatorów konkursów przyrodniczych. Jak w dobrym kasynie – rozgrywki toczyły się na trzech stołach, amatorzy tłoczyli się tłumnie, ręce plątały się na planszach, a obsługa ledwo nadążała z obsługą. Nagrodami były sadzonki drzew (lipa, jawor, buk, dąb, kalina) i krzewów (śnieguliczka, irga, forsycja, rokitnik, pięciornik i tawuły różne), pochodzące ze szkółki w Moszczenicy (Nadpiliczne Parki Krajobrazowe). Po trzech godzinach magazyn sadzonek był już pusty. Niech rosną, zielenią się i cieszą nasze oczy.