UWAGA - barszcz Sosnowskiego w Bolimowskim Parku Krajobrazowym!

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego (gmina Bolimów, wieś Ziemiary, przy drodze woj. 705) odnotowano właśnie pierwsze stanowisko barszczu Sosnowskiego. Jest to bardzo niebezpieczna roślina! Nie wolno jej dotykać, ani wdychać wydzielanych (szczególnie w słoneczne dni) przez nią oparów. Bezpośredni kontakt z nią powoduje: oparzenia skóry (podobne do poparzeń wrzątkiem), podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.

Opis rośliny:

- łodyga osiąga od 1 m do 4 m wysokości i średnicę do 10 cm; w środku pusta; głęboko podłużnie bruzdowana; w górnej części zielona, w dolnej – pokryta purpurowymi plamami;

- liście o zmiennym kształcie o średnicy do 150 cm, z ząbkami na brzegu blaszki liściowej;

- kwiaty białe, zebrane w gęste i duże baldachy o średnicy do 50 cm. 

 

Szanowny turysto i mieszkańcu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego!

Jeśli spotkasz podobną roślinę w swojej okolicy:

- nie dotykaj jej ani nie wąchaj,

- zrób zdjęcie rośliny i jej otoczenia,

- spróbuj określić: współrzędne GPS (np. przy użyciu telefonu) lub nazwę miejscowości i charakterystyczne elementy terenu,

- zgłoś jej stanowisko mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefonicznie (46 833 37 77) do Oddziału Terenowego Bolimowskiego Paru Krajobrazowego lub do urzędu gminy na terenie, której znalazłeś stanowisko.

Opracowanie: A. Pruszkowska